Haber

Moskova’da düzenlenen Orta Doğu Konferansı’nda Filistin konusu ele alındı

8. Orta Doğu Konferansı Rusya’nın başkenti Moskova’da çeşitli ülkelerden uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi.

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen konferansa Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Al-Majdelani ile aralarında Rusya ve Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerden Ortadoğu uzmanları katıldı.

Konferansta konuşan Rusya Bilimler Akademisi Doğu Çalışmaları Enstitüsü Lideri Vitaliy Naumkin, Filistin meselesinin Ortadoğu’nun en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

Söz konusu sorunun küresel güvenliği “olumsuz” etkilediğine işaret eden Naumkin, Ortadoğu’da yaşananların Rusya dahil tüm bölgesel ve küresel güçleri endişelendirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Filistin sorununun çözülmemesi barışın tesis edilmesinin önündeki en büyük engeldir.” Orta Doğu’da ve tüm dünyada.” söz konusu.

“Filistin’e karşı savaş ABD ve bazı Batı Avrupa ülkeleri tarafından yürütülüyor”

Filistin Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Al-Majdelani ise Filistin devleti kurmanın önemine dikkat çekerek, “Filistin halkı adaletten memnun olmazsa bölgede ne istikrar ne de refah sağlanamaz.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in Filistin halkına karşı savaş yürüttüğünü ve uluslararası toplumun buna karşı çıkamayacağını belirten Mecdelani, “Mevcut savaş, İsrail’in ABD tarafından araç olarak kullanıldığını kanıtlamıştır. Filistin’e karşı savaş ABD tarafından yürütülmektedir. ve bazı Batı Avrupa ülkeleri.” dedi.

“Batılı ülkeler krize yol açacak politikalar izliyor”

Ankara Enstitüsü Araştırma Müdürü Taha Özhan, Filistin meselesinin yıllardır devam ettiğini belirterek, “Bölgenin ve Batılı ülkelerin siyasi güvenliği sağlaması gerekiyor. Böyle bir politika izlenseydi bu kriz uzun sürmez. Batı ve Batı Bazı bölge ülkeleri söz konusu krizi kışkırtacak politikalar izliyor.” söz konusu.

İsrail’in uluslararası toplumun kararlarını tanımadığını ve bölge ülkelerini hesaba katmadığını vurgulayan Özhan, ortaya çıkan krizin çıkmaza girdiğini söyledi.

Eski Mısır Dışişleri Bakanı Nabil Fahmi de Filistin halkına saygı gösterilmediğini ve bunun “acı” olduğunu belirterek, “Amerikalılar İsrail’in eylemlerinden sorumlu tutulmasına izin vermiyor. Gelecekte Filistinliler sadece yaratmak istemeyecekler” dedi. devletleri ama aynı zamanda intikam almak için.” değerlendirmesini yaptı.

Fahmi, Ortadoğu bölgesinde hukukun üstünlüğünün sağlanması gerektiğini ifade etti.

“İsrail rejimi Ortadoğu’daki istikrarsızlığın kaynağıdır”

İran Dışişleri Bakanlığına bağlı Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mohammad Reza Dehshiri, Ortadoğu bölgesinin istikrarsız olduğunu belirterek, “Ortadoğu’daki istikrarsızlığın kaynağı İsrail rejimidir. İsrail rejimidir. ayrımcılığa, yayılmacı politikaya ve savaş ruhuna dayanmaktadır. İsrail, Yahudi halkının Müslümanlar ve Hıristiyanlar üzerindeki egemen gücüdür.” Üstün olduğuna inanarak kibirli davranışlar sergiler.” dedi.

İsrail’in Filistin devletinin kurulmasına karşı olduğuna işaret eden Dehshiri, Birleşmiş Milletler’in (BM) bu konudaki kararlarına saygı göstermediğini kaydetti. Dehshiri, “İsrail, Orta Doğu’daki durumun çözümüne engel teşkil ediyor ve tüm bölge için bir tehdit oluşturuyor.” dedi. yorumunu yaptı.

ABD’nin İsrail’e askeri destek sağladığını anlatan Dehshiri, “Ortadoğu’daki istikrarsızlığın nedenlerinden biri de bu. Amerikalılar bölgedeki gerilimin devam etmesini istiyor. Gazze Şeridi’nde İsrail’in Filistinlilere saldırısı sürüyor. ABD yönetimi İsrail’e uçak ve silah gönderiyor.” ve cephane sağlıyor.” söz konusu.

Mohammad Reza Dehshiri, İsrail’in durdurulması ve durumun siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Körfez Araştırmaları Merkezi Danışmanı Saleh Alhkathlan da Gazze Şeridi’nde sivillerin öldüğünü ve bunun acı verici olduğunu vurguladı.

carsamba-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu