Haber

Deniz Kaplumbağalarını Korumak İçin Yasaklanan Plajlar

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını korumak ve yavrularını güvenle denize ulaştırabilmek için Akdeniz ve Ege kıyılarındaki 25 plaja gün batımından gün doğumuna kadar giriş yasağı getirildi. Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay’daki 25 plajda yavru deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıkma sürecinin başlamasıyla önlemler artırıldı.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından kritik tehlike altındaki türler arasında yer alan 7 deniz kaplumbağası türü arasında yer alan yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas) ve iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta), çoğu Türkiye’de bulunan Akdeniz Havzası’nda yuva yapıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’dan Hatay’a kadar kıyı şeridi boyunca belirlenen 25 plajda deniz kaplumbağalarının korunması için uygulama başlatıldı. Yuvaların kuluçkaya yatmaya başlamasıyla birlikte jandarma, polis ve ilgili makamlar gibi kolluk birimlerine ilgili valilikler tarafından genelgeler gönderilerek, gece sahile insan ve araç girişinin yasaklanmasından kurallar yeniden hatırlatıldı.

Genelgeye göre 25 plajda sabah 20.30’dan 05.30’a kadar denize girmek, çadır kurmak, ateş yakmak, hem insan hem de araçla girmek yasak. Yasak deniz kaplumbağası yumurtlama plajları şunlardır: Ekincik, Dalyan, Dalaman, Fethiye (Muğla), Patara, Kale, Kumluca, Çıralı, Tekirova, Belek, Kızılot, Demirtaş, Gazipaşa (Antalya), Anamur, Göksu Deltası, Alata, Kazanlı (Mersin), Akyatan, Yumurtalık, Akkum dip kumsalı ve A-Boston alt plajından Hollanda dip plajı Su Samandağ’a kadar Hollanda dip plajı Akkum , Samandağ Kale aşağı plajı (Hatay).

Yasaklar 30 Eylül’e kadar devam edecek.

akcakaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu