Ekonomi

Temsilciler Meclisi GOP, Yüksek Mahkeme kararı sonrası düzenlemeler için kurum incelemesi istiyor

Yüksek Mahkeme’nin önemli bir kararının ardından Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, federal kurumların karardan potansiyel olarak etkilenen düzenlemeleri gözden geçirmeleri için kapsamlı bir talep başlattı. Yüksek Mahkeme Haziran ayında “Chevron deference” olarak bilinen ve daha önce devlet kurumlarının muğlak yasaları yorumlamasına izin veren yasal bir doktrini bozdu. Chevron Corp (NYSE:CVX) ile ilgili 1984 tarihli bir davadan kaynaklanan bu doktrin, özellikle seçilmemiş yetkililere kongre yasalarının yorumlanması konusunda aşırı güç verdiğini savunan muhafazakarlar arasında uzun süredir tartışma konusu olmuştur.

Başta Tarım, Gözetim ve Eğitim ve İşgücü olmak üzere Temsilciler Meclisi komiteleri, kararın etkilerini değerlendirmek üzere Çevre Koruma Ajansı (EPA), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Çalışma Bakanlığı da dahil olmak üzere çeşitli kurumlarla temasa geçti. Temsilciler Meclisi’nin ikinci sıradaki Cumhuriyetçi üyesi Steve Scalise, bu eylemi “Amerikan halkını güce aç idari devletten kurtarmak” için verilen bir mücadele olarak nitelendirdi.

Komite başkanları, kurumlardan, mahkemelerin Chevron’a dayanarak onayladığı düzenlemelerin yanı sıra bu emsal karara dayanmış olabilecek bekleyen kuralların listesini vermelerini talep etti. Ayrıca, ekonomiyi önemli ölçüde etkileyebilecek, tüketici maliyetlerini artırabilecek veya rekabeti ve istihdamı olumsuz etkileyebilecek kurallar hakkında ayrıntılar istediler.

Bu hareket, muhafazakâr aktivistlerin belirli düzenlemelere mahkemede itiraz etmelerinin önünü açabilir. EPA Yöneticisi Michael Regan Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi’ne Yüksek Mahkeme’nin kararının EPA’yı önemli ölçüde etkilediğini ifade ederek, kararın düzenleyici uygulamalar üzerindeki potansiyel etkisinin genişliğine işaret etti.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinden gelen talepler, düzenleme sürecinde yasama ve yürütme organları arasındaki güç dengesinin yeniden değerlendirilmesine yönelik kasıtlı bir adımı işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu