Ekonomi

Microsoft OpenAI’nin yönetim kurulundaki gözlemci pozisyonundan vazgeçiyor – rapor

CNBC’nin haberine göre Microsoft (NASDAQ:MSFT), Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde jeneratif yapay zekaya yönelik artan düzenleyici incelemeler nedeniyle OpenAI yönetim kurulundaki oy hakkı olmayan gözlemci pozisyonundan istifa etme niyetini açıkladı.

Microsoft’un Genel Danışman Yardımcısı olarak görev yapan Keith Dolliver, Salı günü OpenAI ile iletişime geçti. Gözlemci pozisyonunun, kurulun özerkliğini etkilemeden kararlarını anlamak için faydalı olduğunu, ancak artık gereksiz görüldüğünü açıkladı.

CNBC’nin erişebildiği iletişimde, Microsoft’un kurulun oluşumundan bu yana önemli gelişmeler gözlemlediğine dikkat çekildi.

AB’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu daha önce Microsoft’un bir antitröst soruşturmasına tabi tutulabileceğini öne sürmüştü. Soruşturmanın odağında sanal ortamlar ve üretken yapay zeka sektörleri yer alacaktı. Ocak ayında Komisyon, özellikle Microsoft ve OpenAI arasındaki işbirliğine odaklanarak, önemli dijital pazar kuruluşları ve üretken yapay zeka geliştiricileri arasındaki sözleşmeleri incelediğini açıklamıştı.

AB, Microsoft’un gözlemci pozisyonunun OpenAI’nin bağımsızlığına müdahale etmediğini belirlemiş olsa da, düzenleyiciler şimdi bağımsız üçüncü taraflardan işbirliğine ilişkin görüş talep ediyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu da devam eden endişelerini dile getirdi.

Microsoft, OpenAI CEO’su Sam Altman’ın görevden alınması ve ardından hızla görevine iade edilmesini de içeren çalkantılı bir dönemin ardından, şirketle ilgili stratejik hedeflerini netleştirmek için Kasım ayında OpenAI yönetim kurulunda icracı olmayan bir pozisyon elde etti.

Microsoft, ChatGPT’nin geliştirilmesine toplamda yaklaşık 13 milyar doları bulan yatırımlarıyla önemli mali katkılarda bulundu.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

haber-gulagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu