Haber

prof. Kara: Zincir marketler kooperatiflerin gelişmesini istemiyor

İSTANBUL Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Mustafa Kara, zincir marketlerin Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesini istemeyeceklerini belirterek, “Bu konu uzun yıllardır böyle. Neye göre Türkiye’de kooperatiflerin gelişmesini istemiyorlar? İstiyorlar mı? market zincirlerinde yaratılan katma değer ülkemizde mi kalıyor, katma değer bizde kalmıyorsa “Çocuklarımızı nasıl okutacağız? Nasıl tasarruf edeceğiz? Bunu nasıl bir yatırıma dönüştüreceğiz? Gerçekten çok önemli bir olay” dedi.

Edirne Valiliği, Trakya Üniversitesi ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) İl Temsilciliği iş birliğinde Kadın Kooperatiflerinde Yeni Dönem ve Fırsatlar konulu panel düzenlendi. Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM İl Temsilcisi Nilgün Tan Tabakoğlu, akademisyenler, il genelindeki kadın kooperatifleri ve öğrenciler katıldı.

Panel öncesinde katılımcılar, il genelindeki kadın kooperatiflerinin Balkan Kongre Merkezi Fuaye Salonu’nda kurdukları stantları gezdi. Stantlarda kooperatiflerde kadınların el işleri, yemekleri, barınmaları, el işleri sergilendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelde Trakya Üniversitesi ve KADEM tanıtım sinemaları gösterildi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Dörtlüsü’nün konseriyle devam eden panelin açılış konuşmalarını KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık yaptı. ‘BUGÜNE KADAR 50’YE YAKLAŞIK KOOPERATİFİ DESTEKLEDİK’ KADEM Lideri Gümrükçüoğlu, kadın kooperatiflerinin kadının bireysel ve toplumsal yaşamına ilişkin pek çok faydayı bünyesinde barındırdığını belirterek, “İster toplumsal fayda, ister istihdam, ister üretim amacıyla kurulan kooperatifler, her türlü faydayı sunar. Kadınlara her alanda etkileşim ve dayanışma fırsatı. Kadın kooperatifleri günümüzde kadın yoksulluğu ve işsizliği ile mücadele ederken, sadece kadınların değil ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sağlıyor. KADEM bugüne kadar 50’ye yakın kooperatifi destekledi.” Kooperatifçiliğin gelişmesi için KOSGEB ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri gibi hem kamu hem de özel kuruluşlarla görüşüyoruz ve bu anlamda desteklerini rica ediyoruz. Satış ve pazarlamada onların desteğini alarak iş birliği yapıyoruz.” ÜNİVERSİTEMİZ Rektörü Prof.Dr. 4.700 çalışanı vardır; Bunların yüzde 49,73’ü kadın. Neredeyse yarısı tamamen kadın olan bir üniversitedir. Bu rakamlar da Edirne’nin güzelliğini gösteriyor. Kadın kooperatifleri gerçekten çok önemli bir fırsat. Bunun daha iyi bilinmesi gerektiğini düşündük ve Edirne İl Temsilcimiz ile birlikte hayata geçirmek istedik.” hem aile hem de toplum içinde çok daha kararlı adımlar atıyoruz.Biz de bu yola çok önem veriyoruz.İlimizde 17 kadın kooperatifinin kuruluş aşamasını tamamladığını görüyoruz.yorulduk.15 tanesi şu anda işin içinde. 200’e yakın kadınımız bu kooperatifler aracılığıyla üretim süreçlerine dahil oluyor.

İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, sürdürülebilir kooperatifçilik ve kooperatifçiliğin geleceği konulu bir sunum yaptı. Sunumunda zincir marketler ve ürün fiyatlarına dikkat çeken Kara, “Mersin’de limon ne kadar, şu an limon ne kadar? Peki bizim markette ne kadar? Bizim marketlerimiz kimler? Bir zincir” yabancı mağazaların.peki bizim ülkemizde ne yapıyorlar 3-5 lira 3-5 kat fazla alıyor kazandığı katma fiyatla tekrar limon alıyor kendi ülkesine gönderiyor bu çok zengin ülkeler Alım gücü yüksek limonlarımızı bedava getirin, onlar da buradan para kazanıyorlar” “Zincirler oluşsun, çiftçiler çok para kazansın istemem. Empati kurduğumda öyle düşünüyorum. Uzun yıllardır durum böyle. Neye göre istemiyorlar, Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesini istiyorlar mı? Sürdürülebilir olmasını istiyorlar mı? Market zincirlerinde yaratılan katma değer ülkemizde mi kalıyor?” Katma değer bizde olmazsa çocuklarımızı nasıl okutacağız? Nasıl tasarruf edeceğiz? Bunu nasıl yatırıma dönüştüreceğiz? Dönüştürecek miyiz? önemli bir olay” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu