Haber

prof. Hasan Sözbilir, son 3 depremin ‘500 yılın en büyüğü’ olduğunu söyledi

6 ve 20 Şubat depremlerinin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi, AFAD ve TÜBİTAK ekipleri bölgede çalışma yaptı.

Depremin ardından bölgeden bilgi topladıklarını belirten Deprem,

Son 500 yılın en büyük depremi

Sözbilir, 3 büyük sarsıntıda 7 fay segmentinin kırıldığını belirlediklerini belirterek, şunları kaydetti:

7.7 büyüklüğündeki ilk depremde Narlı Fayı denilen fay ile kırılmalar meydana gelir ve Amanos-Pazarcık, Erkenek gibi segmentler kırılır. Dokuz saat sonra, Çardak ve Doğanşehir fayları daha da kuzeye doğru kırılarak 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıya neden oldu. 20 Şubat’ta Antakya Fayı 6.4 büyüklüğünde bir depremle çalıştı. Kahramanmaraş merkezli depremlerde 15 günde 7 fayın kırılması dünyada pek rastlanan bir durum değil. Belki bir ilk sayılabilir. Bu açıdan baktığımızda son 500 yılın en büyük depremi diyebiliriz.

Bunlardan sadece 200 tanesi incelenebilir

Türkiye’deki 485 fayın önemli bir bölümünün Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı ile Batı Anadolu’da yer aldığına işaret eden Sözbilir, geri kalanının dağınık olduğunu belirtti.

Bugüne kadar konuşmaya konu olan 485 faydadan sadece 200 tanesinin kesilip incelenip araştırıldığına işaret eden Prof. Dr. Sözbilir, şunları söyledi:

Jeolojide tabir ettiğimiz şekliyle bölgede atkuyruğu benzeri bir saçaklanma gözlenmektedir. Bu gerilim bu faylar üzerinden dağıtılır. Gelecekte bu arızaların ne zaman kırılacağı hakkında bilgi toplamak için bu arızaların geçmişini araştırıyoruz. Geçtiğimiz dönemde üretilen deprem hakkında bilgi almak için fayın üzerine hendek kazıyoruz. Hendekte geçmiş depremleri görebiliriz. Böylece geçmişte kaç depremin, hangi aralıklarla ve en son ne zaman meydana geldiğine bakabiliriz.

‘Bu faylar 500 yıldır kırılmadı’

Şimdiye kadar deprem bölgesinde iki fay üzerinde paleosismolojiSözbilir, bir çalışma yapıldığını (depremler olduktan çok sonra eski deprem izlerinin araştırılması) yapıldığını söyledi. “Pazarcık ve Amanos kesimlerinde… Bu iki fay hakkında elde edilen veriler, bu fayların yaklaşık 500 yıldır kırılmadığı yönündeydi. Bilim adamları, kırılma aralığının 500 yıl olduğu ve kırılma zamanının geldiğine dair açıklamalarda bulunuyorlardı. “söz konusu.

‘Kontrol edilseydi…’

Faylardaki kırılmanın sadece Maraş’ı etkileyeceğinin düşünüldüğünü ifade eden Sözbilir, şöyle devam etti:

Ancak 7 fay kırıldı. Şimdi bu kalan kusurları neden bilmiyorduk? Çünkü hendek çalışması henüz yapılmamıştı. Bugün Türkiye’deki 485 faydadan sadece 200 kadarı kesilip bakılmış durumda. 285 fayın daha kesilmesi gerekiyor. Türkiye olarak sismik tehlikede neredeyiz? Riskimiz nedir? Sorunuzun cevabı bu hatalara baktıktan sonra ortaya çıkacaktır. Kalan 5 fay incelenseydi, Çardak ve Doğanşehir, Narlı, Antakya fayları üzerinde bu hendek tabanlı paleosismoloji çalışmasını yapabilseydik 500 yıldır kırılmadıkları ortaya çıkacaktı. Bu nedenle, hiçbir bilim insanı çok segmentli kopuşu tahmin edemez.

Aktivitesi beklenen arıza sayısı 285

Şu anda etkinliğinin ortaya çıkması beklenen 285 fay olduğunu anlatan Sözbilir, bunların bir an önce incelenip araştırılması gerektiğini vurguladı.

prof. Sözbilir, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bazı noktaların 7 metreye kadar kalıcı yer değiştirdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu