Haber

Portekiz altın vize başvurusunu sonlandırıyor

Portekiz hükümeti, Ekim 2012’den beri uyguladığı “Altın Vize” adı verilen gayrimenkul satın alan ve gayrimenkule yatırım yapan yabancılara oturma izni verilmesi uygulamasını kaldırdı.

Ülkede son yıllarda emlak fiyatlarında yaşanan büyük artışı ve bunun Portekiz’deki yansımasını dikkate alan sol hükümet, Golden Visa uygulamasını sonlandırdı ve kırsal kesim dışında turistlere kiralamak için kullanılan dairelere yeni ruhsat verilmemesi için önlem aldı. alanlar.

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararla ilgili açıklama yapan Başbakan Antonio Costa, gayrimenkul sektöründe spekülasyona karşı mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Portekiz, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında İrlanda’dan sonra Golden Visa uygulamasını sonlandıran ikinci ülke oldu.

Ekim 2012’den bu yana gayrimenkul satın alan ve yatırım yapan yabancılara oturma izni verilmesini öngören Golden Visa uygulaması sayesinde ülkedeki kayıtlara göre son 10 yılda 6 milyar 754 milyon Euro gelir elde edildi.

Yabancılar Bürosu verilerine göre 11.535 yabancı uyruklu ve bunların 20.000’e yakın aile ferdi, AB dışından gelenlere verilen Golden Visa’yı aldı.

Golden Visa’yı en çok Çin’den (5.000’den fazla) alırken, Türkiye’den 530’un üzerinde kişinin bu haktan yararlandığı paylaşıldı.

Golden Visa programı 1 Ocak 2022’de sadece ülkenin iç kesimlerinde veya Madeira ve Azorlar’da gayrimenkul ile sonlandırıldı ve minimum yatırım büyüklüğü 1 milyon avrodan 1,5 milyon avroya çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu