Ekonomi

Nvidia’nın özel yarı iletken üretim bölümü kurmaya hazırlandığı iddia ediliyor – haber raporu

Reuters Nvidia’ya göre (NVDA (NASDAQ: NVDA)) bulut hizmetleri şirketleri ve gelişmiş yapay zeka işlemcileri de dahil olmak üzere diğer endüstriler için özel tasarlanmış yarı iletkenler oluşturmaya odaklanan yeni bir şube açıyor.

NVDA’nın hisse senedi fiyatı Cuma günü açılış öncesi işlemlerde %1 arttı.

Girişim, Nvidia’nın özel yapay zeka yarı iletkenleri için hızla büyüyen alanda pazar payı kazanma ve operasyonlarını büyüyen rakiplerden koruma stratejisinin bir parçası.

Merkezi Santa Clara, Kaliforniya’da bulunan şirket, birinci sınıf yapay zeka yarı iletkenleri pazarının yaklaşık %80’ini elinde tutuyor. Bu lider konum, 2023’te üç kattan fazla büyüme yaşadıktan sonra piyasa değerinin bu yıl %40 artarak 1,73 trilyon dolara yükselmesine önemli ölçüde katkıda bulundu.

Microsoft, Alphabet, OpenAI ve Meta Platforms gibi en büyük küresel şirketlerden bazılarını içeren Nvidia’nın müşteri tabanı, hızla gelişen üretken yapay zeka alanındaki projeleri için Nvidia’nın artık az bulunan yarı iletkenlerini hevesle satın alıyor.

Reuters’in haberine göre Nvidia, büyük teknoloji şirketleriyle ihtiyaçlarına göre özel yarı iletken üretimi konusunda görüşmelerde bulunuyor.

2023 yılında hızlı bir büyüme kaydeden yarı iletken üreticisi, ürün yelpazesini telekomünikasyon, otomotiv ve interaktif eğlence gibi segmentlerin yanı sıra bilgi işlem merkezlerine yönelik yarı iletkenleri de kapsayacak şekilde genişletiyor.

650 Group’un araştırması, bilgi işlem merkezlerindeki özel yarı iletken pazarının bu yıl 10 milyar dolara ulaşabileceğini ve 2025 yılına kadar iki katına çıkma potansiyeline sahip olduğunu öngörüyor.

Bu arada Needham’dan analistler, özel yarı iletkenlere yönelik toplam pazarın 2023’te yaklaşık 30 milyar dolar değerinde olacağını ve dünya çapındaki yıllık yarı iletken satışlarının yaklaşık %5’ini oluşturacağını değerlendirdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

goksun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu