Haber

İsveç Başbakanı Kuran Yakma Protestoları Nedeniyle Dezenformasyon Kampanyasına Maruz Kaldıklarını Söyledi

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Kuran yakma eylemleri nedeniyle ülkesine yöneltilen öfke dalgasından yararlanmak isteyen kesimlerin dezenformasyon kampanyasına maruz kaldığını söyledi.

Kristersson, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsveç, kendisine ve çıkarlarına zarar vermek isteyen devletler ve bu devletlere bağlı aktörlerin dezenformasyon kampanyalarının hedefidir.”

Ülkedeki Kuran yakma eylemlerinin şiddet içeren bir “güvenlik politikası sorunu” yarattığını söyleyen Ulf Kristersson, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Daha sonra bu olaylar yanlış aktarılıyor ve bazen doğrudan ülkemize zarar verecek çağrılar yapılıyor.”

İsveç Sivil Savunma Bakanı Carl-Oskar Bohlin de İsveç’i hedef alan dezenformasyon kampanyalarının yayıldığı konusunda uyardı.

Bohlin, bu seferlerin arkasında Rus destekli birimlerin olduğunu da ima etti.

Sivil Savunma Bakanı, “İsveç’i hedef alan mevcut dezenformasyon kampanyaları, yurt dışında yaşayan vatandaşların ve şirketlerin durumunu tehlikeye atabilir ve ulusal güvenlik için de tehdit oluşturabilir” dedi.

Bakanın açıklamalarına Rusya’dan herhangi bir yanıt gelmedi.

İsveç Ulusal Güvenlik Servisi (SAPO) de Kuran yakma eylemleri nedeniyle ülkedeki güvenlik durumunun kötüleştiğini bildirdi.

SAPO’nun üst düzey yetkililerinden Susanna Trehorning, devlet televizyonuna “İsveç’in imajı değişti” dedi. Hoşgörülü bir ülke olarak görülürken şimdi Müslüman karşıtı olarak görülüyoruz. Özellikle Müslüman kesimler tarafından” dedi.

Iraklı mülteci Salwan Momika, Haziran ayında İsveç’in başkenti Stockholm’deki merkez caminin önünde Kuran sayfalarını ateşe verdi.

Momika geçen hafta Irak büyükelçiliği önünde bir Kuran’a basıp tekme atmış ancak bu kez kutsal kitabı ateşe vermeden eylemini sonlandırmıştı.

Her iki olay da İsveç hükümeti tarafından kınandı. Buna rağmen ülkede ifade ve protesto özgürlüğünün anayasa tarafından güvence altına alındığının da altı çizildi.

Başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından tepkiler alan protestolara Türkiye, Stockholm’deki olaylara sert bir açıklamayla karşılık verdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “İfade özgürlüğü bahanesiyle bu tür İslam karşıtı eylemlere izin verilmesi kabul edilemez. Bu tür menfur eylemlere göz yummak suç ortağı olmaktır” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından İsveç, asırlık askeri tarafsızlık politikasını rafa kaldırarak NATO üyeliğine başvurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in üyeliğine ilişkin yorumunu bu ay Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO zirvesinde noktaladı.

İsveç’in NATO üyesi olabilmesi için üyeliğinin TBMM ve Macaristan parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

surhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu