Haber

İsrail, Gazzelileri almak için Mısır’a uluslararası borç ödemeyi teklif etti

İsrailli internet sitesi Ynet’e göre İsrail, Abdülfettah el-Sisi hükümetini kapılarını yerinden edilmiş Filistinlilere açmaya ikna etmek amacıyla Dünya Bankası aracılığıyla ülkenin borçlarının silinmesini teklif etti.

Mısır şu anda bir borç krizine saplanmış durumda ve borç ödemelerinde temerrüde düşme olasılığı en yüksek ülkeler arasında Ukrayna’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

GAZZELİLERİ AL BİZ BORÇLARINIZI SİLEYECEĞİZ

Ancak İsrail’in, Mısır’ın uluslararası borçlarını silmek için Dünya Bankası üzerinde yeterli nüfuza sahip olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Borç affı daha önce ABD tarafından Mısır’ın dış politikasına uyum sağlamak için kullanılmıştı. 1991’de ABD ve müttefikleri, İkinci Körfez Savaşı sırasında Irak karşıtı koalisyona katılma karşılığında Mısır’ın borçlarının yarısını affetti.

Artan baskılara rağmen Sisi, bu ay ülkesinin “Filistin meselesini askeri yollarla tasfiye etme veya Filistinlileri bölge ülkelerinin zararına zorla topraklarından çıkarma yönündeki her türlü girişimi” reddettiğini söyledi.

1 MİLYON FİLİSTİNLİ YERİNDEN YERİNDEN EDİLDİ

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısının başladığı 7 Ekim’den bu yana, bir milyon Filistinli bölge içinde yerinden edildi; 30.000’den fazla Filistinli öldürüldü, kayboldu veya yaralandı.

Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı (Unrwa) şefi, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin zorla yerinden edilme ve toplu cezalandırmayla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

muratli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu