Sağlık

Günde Yedi Saatten Az Uyumak Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Altı saat uyumanın sizi hiç etkilemediğini iddia edenlerden misiniz? O zaman kesinlikle yanılıyorsun! Yedi ila sekiz saatten daha az uyumak aslında vücudunuz ve zihinsel sağlığınız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Muhtemelen çektiğiniz şikayetlerin bir kısmının doğrudan uykusuzluğunuzla ilgili olabileceğini iddia etmiyorsunuz, ancak maalesef gerçek bu. Az uykunun vücudunuza neler yaptığını ve 8 saatlik uykunun neden değerli olduğunu gelin birlikte keşfedelim! ?

Kaynak:https://www.mirror.co.uk/news/weird-n…

Günde 7 ila 8 saat uykunun vücudunuz için hayati önem taşıdığını daha önce duymuş olabilirsiniz.

Ancak bazı kişiler daha az uyku ile daha fazla verim alabileceklerini ya da 6 saatin kendileri için yeterli olduğunu söylüyorlar. Tabii yoğun iş saatleri, okul, çocuklar, 8 saat uyku derken bazılarınıza hayal gibi gelebilir. Ancak, 7 saatten az uyumanın etkilerini öğrendikten sonra, uyku düzeninizi yeniden gözden geçirmek isteyeceksiniz!

Uyku, insanlar farkında olmasa bile vücudunuz ve beyniniz için hayati önem taşır.

Dr. Sara Kayat bu noktanın altını çiziyor ve ‘Sabah kalktığınızda sadece başınızın dönmesi değil. Yeterince uyumamak, uzun vadede beyninizi ve vücut fonksiyonlarınızı etkiler.’ o ekler.

Beyin, gün içinde edindiğiniz bilgileri uyku sırasında işler ve kalıcı olmasını sağlar. Bu arada vücudunuz kendini yeniliyor.

‘Yeterince uyumadığınızda edindiğiniz bilgiler ve biriktirdiğiniz anılar işlenemez ve verimli geçtiğini düşündüğünüz o gün boşa gitmiş olur. Daha da kötüsü, daha az uyku uzun vadede kalp hastalığına ve diyabete yol açabilir.’

Burada sadece fiziksel etkilerden bahsetmiyoruz. 7 saatten az uyuduğunuz için psikolojiniz de olumsuz etkilenir.

‘Biraz uyuduğunuz bir geceden sonra, motivasyon eksikliği ve hoşgörüsüzlükten muzdaripsiniz. Uzun süre yeterince uyumazsanız, kaygı bozukluğuna neden olur ve genel olarak kendinizi kötü hissedersiniz. Belli bir noktadan sonra kırmakta zorlanacağınız bir kısır döngüye gireceksiniz.’

Ben istesem de uyuyamıyorum diyorsanız bunu düzeltmek için deneyebileceğiniz bazı yöntemler var.

İşte Oxford Üniversitesi’nden Colin Espie’nin bu konuda verdiği tüyolar;

  • Uyku her zaman önceliğiniz olmalıdır. Ne kadar meşgul olursanız olun, uykuya önem vererek bunu sistemleştirmelisiniz. Bunun sana ne yaptığına inanamayacaksın.

  • Uyumadan önce daima ekranlardan uzak durun. Telefon gibi beyninizi tetikleyen şeylerle uğraşmak uykuya dalmayı zorlaştırır.

  • Endişeleriniz yüzünden uyuyamıyorsanız, bunları bir kağıda yazın.

  • Uyku alanınızı dikkat dağıtıcı şeylerden arındırın. Mümkünse çalışma alanınızı uyku alanınızla eşleştirmeyin.

  • Akşamları kafein tüketmemeye çalışın.

  • Alkol içmek uykunuzu getirse de kaliteyi oldukça düşüren bir faktördür.

  • Egzersiz yapmak. Akşamları yürümek veya koşmak daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

  • En önemlisi uykunuzu düzene sokun. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkarsanız vücudunuz buna alışacak ve kendini programlayacaktır.

Bu bilgiler ışığında 7 saatten az uykunun vücudumuza ve psikolojimize ne kadar zarar verdiğini görüyoruz.

Uyku problemleriniz için yukarıdaki sistemleri bir deneyin! Düzenli bir uyku, iş veya okul hayatınızda daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu