Haber

Fransa, haftalardır Akdeniz’de güvenli liman bekleyen gemiyi kabul edecek

Fransa’nın 234 göçmeni taşıyan ve sivil toplum kuruluşu Sos Akdeniz tarafından işletilen göçmen gemisi Ocean Viking’i kabul edeceği belirtildi.

France Info’nun İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in açıklamasına dayandırdığı habere nazaran, yarın Toulon Askeri Limanı’na yanaşması beklenen gemideki yolcuların üçte birinin Fransız topraklarına girişi sağlanacak.

Geminin limana yanaşması Bakanlar Kurulu tarafından “istisnai bir statüyle” kabul edilirken Fransız Bakan, İtalya’nın gemiyi kabul etmemekteki ısrarını “anlaşılmaz bir tercih” olarak kıymetlendirdi.

Darmanin ayrıyeten Fransa ile İtalya ortasındaki hudut denetimlerini güçlendirmek için çeşitli tedbirler alacaklarını söz etti.

İtalya’nın tutumu nedeniyle bu ülke ile diğer alanlardaki ikili ilişkilerde gerekli sonuçları çıkaracakları değerlendirmesinde bulunan Darmanin, ülkesinin uluslararası hukuka saygı gösterilmesi ve İtalya’nın halinin görüşülmesi için gelecek günlerde AB Kurulu ve Almanya ile toplantı gerçekleştireceğini söyledi.

İtalya “hasta olanların kendilerine kalacağı” kaygısıyla gemiyi kabul etmedi

Darmanin, İtalyan makamlarına göçmenlerin üçte birini almaları şartıyla Fransa dahil Almanya ve Norveç’in gemideki geri kalan göçmenleri almasını teklif ettiklerini ancak Roma makamlarının, “bu ülkelerin çocukları ve sağlam göçmenleri alıp hasta olanları İtalya’ya bırakacağını ileri sürerek” bu teklifi geri çevirdiğini aktardı.

Öte yandan kabul kararından evvel Fransız basını, Paris makamlarının 234 göçmenin bulunduğu gemideki 4 kişinin sıhhat problemleri gerekçesiyle Fransa’ya tahliyesine izin verildiğini açıkladı.

Basında ayrıca gemideki göçmenler arasında 57 çocuk ve 20 hasta bulunduğu bilgisi yer aldı.

Avrupa Birliği üye ülkelere çağrı yapmıştı

Akdeniz’de kurtardığı 234 göçmenle İtalya ve Malta’dan güvenli liman talep eden ancak bu çağrılarına yanıt alamadığı için açık denizde bekleyişi süren Ocean Viking gemisine Fransa’dan olumlu karşılık gelmişti.

Fransız otoriteleri geminin Korsika sularında demir atmasına müsaade etmişti.

Avrupa Birliği de Ocean Viking gemisindekilerin en yakın inançlı yerde derhal indirilmesi için üye ülkeler ortasında iş birliği daveti yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu