Haber

Büyük Önder Atatürk vefatının 84. yılında Berlin’de anıldı

Türkiye’nin Avrupa’daki dış temsilciliklerinde, Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında düzenlenen programlarla anıldı.

10 Kasım için Almanya’daki 13 Türk Başkonsolosluğunda anma aktifliği düzenledi.

Berlin’deki anma töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

Burada konuşan Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök, şu sözleri kullandı:

“2023’te Cumhuriyet’imizin 100. yılına yaraşır biçimde anmak, kutlamak en büyük dileğimiz. Yurt dışında en çok vatandaşımızın yaşadığı kent Berlin. 81 vilayetten vatandaşımız burada. Ulusal günlerde gösterilen hassasiyet, bizim için son derece değerli. Ulu Lider Atatürk ve öbür silah arkadaşları bize çok kıymetli, değerli bir miras bıraktı. Güçlü bir temel attılar bugün bizlerin, yarın çocuklarımızın da görevi bu temel üzerine daha uygununu hoşunu orta vermeden inşa etmeye devam etmek olacaktır.”

Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunda düzenlenen programda, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç da bir konuşma yaptı.

Kılıç, şunları kaydetti:

“Türk milletine önderlik yaparak Anadolu’yu yeniden vatan haline getiren ve milleti kendi iradesine sahip çıkma gücüne kavuşturan, istiklal ve istikbal mücadelemizde ömrünü devletimize ve milletimize adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılında kendisini, istiklalimiz için mücadele veren silah arkadaşlarını ve O’nun “özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” inancını paylaşıp, bu ülke için kan dökmüş şehit ve gazilerimizi, 7’den 70’e hepimiz şükran ve minnetle anıyoruz. Aziz anıları milletimizin kalbinde daima yaşayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu