Teknoloji

Fransa faturayı kesti: Apple, iOS 14.6 için 8 milyon Euro para cezasına çarptırıldı

Apple, kişiselleştirilmiş reklamlar nedeniyle Fransa’da kayda değer bir para cezasıyla karşı karşıya kaldı. Fransa Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (CNIL), Apple’ın iOS 14.6 kullanan App Store ziyaretçilerinden tanımlayıcı verileri izinleri olmadan otomatik olarak topladığı ve bunu reklam görüntülemek için kullandığı iddiasıyla 8 milyon avro para cezasına çarptırdı.Yetkililere göre şirket, veri koruma yasası ihlallerinden kazanç elde ediyordu.

CNIL, reklam hedeflemeyi kapatabileceğiniz halde, bunun varsayılan olarak etkinleştirildiği ve birden çok menü düzeyinin ortasında geçiş yapılmadan devre dışı bırakılamayacağı kararına ekler. Bildirildiğine göre, bu, kullanıcıların uygun şekilde onay vermesini neredeyse imkansız hale getirdi. Apple o zamandan beri uygulamalarını değiştirdi ve CNIL, şirketin veri kurallarına uyduğundan emin olmak için 2021 ile 2022 arasında “birkaç” kontrol yaptığını söyledi. Fransa soruşturmasını Mart 2021’de başlattı.

9to5Mac’in belirttiği gibi Apple, Financial Times’tan Patrick McGee’ye karardan “hayal kırıklığına uğradıklarını” ve temyize gitmeyi planladıklarını söyledi. iPhone üreticisi, Arama Ağı Reklamları sisteminin, hedeflenen reklamlara göre seçenekler sunma konusunda tüm rakiplerinin “ilerisinde” olduğunu ve üçüncü taraf uygulamalardaki veya orta düzey web sitelerindeki kullanıcıları izlemediğini savundu.

Apple’ın Fransız düzenleyicilerle çekişmeli bir ilişkisi var. 2020’de ülkenin rekabet kurumu, dağıtım zincirindeki antitröst ihlalleri iddiasıyla 1,2 milyar $’a eşdeğer bir para cezası verdi (daha sonra 364,6 milyon $’a düşürüldü). Ayrıca aynı yıl Apple, iPhone performansını yavaşlattığı için 27,3 milyon dolar daha para cezasına çarptırıldı. Fransız hükümeti, endüstri baskısına karşı Apple’ın iOS 14 izleme karşıtı önlemlerini savunurken, markanın yakından takip edildiği açık…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu