Haber

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kabri başında anıldı

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, TBMM’de 1 Mart önergesinin reddedilmesinin 20. yılında Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anma programına Baykal’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan programda konuşan Kılıçdaroğlu, Baykal’ın daveti üzerine siyasete başladığını belirterek, Baykal’ın siyasi hayatında değerli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Deniz Baykal Bey ile emekli olduktan sonra, beni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına davet ettiğinde tanıştım ve bazı konularda fikirlerimi aldım. Bir kısmı sosyal güvenlik, bir kısmı yolsuzluk, yani yolsuzlukla ilgiliydi. O zamanlar Türkiye’de çok konuşulan ve eleştirilen.Daha sonra Baykal Bey’in daveti üzerine siyasete girdim ve MYK’ya seçildim.MYK’da Baykal Bey günlük siyasi olayları analiz ederdi.Siyasetteki en büyük tecrübem, Sayın Baykal’ın o toplantılarda yaptığı açıklamalar.”

Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’ın 1 Mart önergesi nedeniyle mecliste yaptığı konuşmanın değerli olduğunu belirterek, o günkü meclis tutanaklarının bir gün kamuoyuna yansıyacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, CHP’nin kararlı ve onurlu duruşunun, Milli Mücadele’ye ve ülkenin kurucularına olan saygısının, karara “evet” cevabı verilmesi halinde Türkiye’ye getireceği tüm sonuçların altını çizerek, “Anlatmak isterim” dedi. o günün şahidi olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.Her olay siyasetçiye mutlaka bir tecrübe kazandırır.Tabii o tecrübeleri yaşamak sonraki olayların daha sağlıklı analiz edilmesini de sağlar.Onun için bugün buradayız. Sayın Genel Başkanımızın huzurunda.” dedi.

CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Öymen de yaptığı konuşmada Baykal ile dostluğuna değinerek şunları söyledi:

“Kardak krizinin Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda çözülmesinde olağanüstü bir rol oynadı. Ancak Sayın Baykal’ı tarih yapan en değerli olay muhtemelen 1 Mart önergesinin reddidir. Umarım bu seçimlerden sonra çoğunluk değişir.” 1 Mart önergesinin görüşüldüğü TBMM tutanaklarının kamuoyuna açıklanması kararlaştırıldı.O Zaman içinde Baykal Bey’in orada oynadığı rolü herkes daha iyi anlayacaktır.1 Mart bence kaderi değiştiren bir olaydır. Türkiye için. O karar geçmiş olsaydı bugün başka bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık. İlkeleri, onun laiklik ve çağdaşlık alanında gösterdiği üstün çabaların yanı sıra bu etkinliklerle anıyoruz.”

Program, Baykal’ın mezarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Deniz Baykal, 11 Şubat’ta 84 yaşında vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu