Haber

Eski Almanya Başbakanı Merkel, Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi Açıklaması

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2021 yılında Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiklerinde, görevinin sona ereceği bilindiği için gücünün azaldığını, Putin’in de bunu bildiği için “Politik açıdan işiniz bitti” iletisi verdiğini belirtti.

Eski Başbakan Merkel, Der Spiegel mecmuasında yayımlanan röportajında, Rusya- Ukrayna savaşına yönelik değerlendirmede bulundu.

Merkel röportajında, o devir Ukrayna konusunda Rusya ile diyalog teşebbüsünde bulunduğunu lakin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ayrıldıktan sonra daha barışçıl bir dönem olmasını isterdim çünkü Ukrayna konusuyla çok uğraştım. Ama sürpriz olmadı. Minsk Anlaşması aşındı. 2021 yazında başkanlar Biden ve Putin ile görüştüm. Macron ile birlikte AB Konseyi’nde Putin ile bağımsız bir Avrupa tartışma formatı oluşturulmasını istedim. Bazı insanlar buna itiraz etti. Artık kendimi savunacak gücüm kalmamıştı çünkü herkes sonbaharda görevimin sona ereceğini biliyordu.”

2021 yılı Ağustos ayında Putin ile Moskova’da yaptığı görüşmeyle ilgili Merkel, “Moskova’ya veda ziyaretimde de birebiri oldu, Putin burada ‘Politik açıdan işiniz bitti’ iletisi verdi. Putin için değerli olan yalnızca güçtür. Bu son ziyarette Lavrov’u da yanında getirdi, olağanda görüşmelerimiz baş başa olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Rusya-Ukrayna savaşına pürüz olmadığınız ve Almanya Şansölyeliğine tekrar aday olmadığınız için pişman mısınız?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Merkel, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni birinin vazifesi devralması gerekiyordu. Yurt içinde çoktan vakti gelmişti. Dış siyaset açısından tekrar tekrar denediğim pek çok mevzuda tek bir milimetre bile ilerleme kaydedememiştim. Yalnızca Ukrayna ile ilgili olarak değil. Transdinyester, Moldova, Gürcistan, Abhazya, Suriye ve Libya hususlarında da gibisi oldu. Yeni bir siyasi yaklaşımın vaktinin geldiğini düşünüyorum.”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının akabinde yeniden karmaşık bir dünya ile karşı karşıya kalındığını savunan Merkel, uzlaşma kültürünün ortadan kalkmasına karşın bilhassa dış siyasette aşılamayacak hudutların çizilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu