Ekonomi

TÜRMOB: Yeni araç alımlarında ÖTV ve KDV indirimi uygulanmalı

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB), hazırladığı raporla deprem belgesinde mükelleflerin vergi haklarından sosyal konulara kadar birçok konuyu kapsayan önerilerde bulundu.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, “Deprem Bölgesinin Gelişmesine Yönelik TÜRMOB Görüş ve Öneri Raporu” hazırlandı.

Rapor, “Kalkınma Temelli Bütünleşik Ekonomik ve Mali Tedbirler” ve “Sosyal Hayatı Canlandırmaya, Bölgede Yaşanan Travmaların Aşılmasına ve Demografik Yapının Korunmasına Yönelik Sosyal Tedbirler” olmak üzere iki ana başlıktan oluşuyor.

Raporda, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen bölgenin kalkınması için depremden en çok etkilenen il ve ilçelerde zorunlu sebep süresinin uzatılması ve deprem illerine özel teşvik düzenlemelerinin uygulanması önerildi.

Raporda, yeniden yapılandırma düzenlemesi kapsamında deprem illerindeki vergi mükelleflerine faizsiz veya daha düşük faizli taksitli ödeme imkanı verilmesi talep edilirken, sermaye kaybı ve borçlanmaya ilişkin yeni düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi. Deprem bölgelerindeki vergi mükelleflerine yönelik uygulamaya geçildi.

“KDV iade süreçleri hızlandırılmalı”

Kredi Garanti Fonu’nun bölgeye yönelik aktif olarak kullanılmasının istendiği çalışmada şu görüşler dile getirildi:

“Deprem illerindeki vergi mükellefleri ile bunlardan alım yapan mükelleflerin KDV iade süreçleri hızlandırılmalıdır. Bu mükelleflerin zarar belgesi başvuru süresi uzatılmalı, depremzedelerde küçük esnaf ve serbest meslek mensuplarına destek sağlanmalıdır. Vergi indirimi yapılmalı. İşyeri kira ödemelerinde uygulamaya geçilmeli, Deprem nedeniyle araçları hurdaya dönenlere bu araçların yerine yeni araçlar verilmeli, Özel Tüketim Vergisi ve KDV indirimi uygulanmalı, Vergi iptal kurumu etkinleştirilmeli, Damga gibi mali yükümlülükler getirilmeli. gümrük vergisi, emlak vergisi, MTV, çevre temizlik vergisi, harç ve bedelin belirli süreler içinde tahsil edilmemesi veya indirimli alınması sağlanmalıdır. Deprem illerindeki vergi mükellefleri ve buraya yeni yatırım yapacak vergi mükellefleri için” Kolay stil uygulamasına ilişkin amortisman oranları ve limitlerin 5 yıl süreyle yüzde 100 artırılması gerekiyor. Gelir Vergisi Kanunundaki bazı indirim ve muafiyetlerden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalıdır.”

Deprem illerinde yaşayan gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine yönelik indirimli vergi oranlarının önerildiği raporda, “Deprem bölgesinde konut teslimlerinde indirimli KDV devam etmeli. Kamu görevlilerinin fiyatları, depremzedelerin sıralaması dikkate alınarak artırılmalı” deniliyor. Depremden en çok etkilenen iller. Deprem sonrası yeni yapılaşmalarla ortaya çıkabilecek gayrimenkuller.” “Hukuksal sorunlara özel çözümler getirilmeli. Sosyal faaliyetler teşvik edilmeli, bölgeye psikososyal destek sağlanmalı. Demografik istikrar korunmalı ve eğitim faaliyetleri kesintisiz olarak sürdürülmeli.” Söylendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, deprem nedeniyle bölgenin ekonomik ve sosyal açıdan olumsuz etkilendiğine dikkat çekerek, deprem nedeniyle bölgenin demografik yapısının olumsuz etkilenme riski bulunduğunu belirtti. Depremden etkilenen illerden diğer illere zorunlu göç.

“Görev ve sorumluluk almaya hazırız”

Kartaloğlu, söz konusu illerde ekonomik ve sosyal hayatın canlandırılması, bölgeden göçün önlenmesi ve halkın bölgeye dönüşüne katkı sağlanması amacıyla rapor hazırladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Raporda öngörülen eylemlerin hayata geçirilmesi sonucunda deprem bölgesindeki illerimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına ve yaralarının bir an önce iyileşmesine değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Her eylemden sorumlu ilgili kuruluşlar ve koordinatör olarak belirlenecek ilgili bakanlık veya heyet ile belirlenen takvim içerisinde uyum içerisinde TÜRMOB çatısı altında düzenlenen, “8 odaya kayıtlı yaklaşık 130 bin meslek üyesi ile Yeminli Mali Müşavirler ve 77 serbest muhasebeci ve mali müşavir odası olarak, ilk gün olduğu gibi depremin açtığı yaraların sarılmasına katkı sağlayacak söz konusu rapor da dahil olmak üzere görev ve sorumluluğu üstlenmeye hazırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu