Haber

Çanakkale’de deprem olur mu? Çanakkale’de deprem riski var mı, fay hattı var mı? prof. Naci Görür açıkladı!

Çanakkale Türkiye’de deprem olacak mı? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilirken, TV100 ekranlarında yayınlanan bir programa konuk olan Bilimler Akademisi üyesi ve Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, fay hatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Görür, deprem riski taşıyan iller hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti: Çanakkale Türkiye’de deprem riski var mı? Sorusunu da yanıtladı. Tamam, ÇanakkaleTürkiye’de deprem olacak mı? Çanakkale‘de deprem riski var mı, fay sınırı var mı?

ÇANAKKALE DE DEPREM Mİ OLACAK?

Görür, “Maraş civarındaki bu deprem ve fayların stresini göz önünde bulundurarak Adana havzası ve İskenderun bölgesinin dikkatli ele alınmasını öneriyorum. Bunun dışında Marmara Denizi’nin güneyi, Çanakkale ve Bursa da dikkatli olunmalı.” Aynı şekilde İzmir yarımadası ve çevresi… Akdeniz kıyılarımızda Antalya.Muğla bölgesindeki kıyı bölgelerine dikkat edilmelidir.

“ERZİNCAN, BİNGOL VE KARLIOVA ARASINDAKİ BÖLGEDE DEPREM BEKLİYORUZ”

Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Erzincan, Bingöl ve Karlıova arasındaki bölgede büyük bir deprem bekliyoruz. Endişelendiğimiz bir alan. Jeolojik verilere göre Hakkari’de badire olabilir. Dile getirdiğimiz büyük depremler 6 ve üzeri olarak değerlendirilebilir” dedi.

ÇANAKKALE’DE FAY HATTI VAR MI?

Çanakkale ili ve ilçelerinin deprem kuşakları, aktif fay hatları ve riskli bölgeleri Çanakkale İl Deprem Haritası’nda gösterilmektedir. Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice ilçeleri birinci derece deprem kuşağında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu