Ekonomi

Brezilya’da Şubat ayı enflasyonu son bir yılın zirvesine ulaştı

Brezilya’nın aylık enflasyon oranının, mevsimsel harç artışları ve akaryakıt fiyatlarına yapılan devlet vergisi zammının etkisiyle Şubat ayında son bir yılın en yüksek seviyesine ulaşması bekleniyor. Ocak ayında %0,42 olan enflasyon oranının 25 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre %0,78’e ulaşması bekleniyor. Bu, Şubat 2023’ten bu yana en yüksek aylık enflasyon oranına işaret edecektir.

Merkez Bankası’nın bir dizi mütevazı faiz indirimi de dahil olmak üzere sıkı para politikası, 2023’ün başından bu yana tüketici fiyatlarının nispeten istikrarlı kalmasına yardımcı oldu. Gösterge borçlanma maliyeti %11,25 seviyesinde kalarak ekonomik büyümeyi yavaşlatan ve şirketlerin fiyat artırma kabiliyetini kısıtlayan yüksek reel oranları korumaya devam ediyor.

Artışa rağmen, tarım ürünlerinin bolluğu ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle enflasyonun önümüzdeki aylarda düşeceği tahmin ediliyor. Brezilya’nın önde gelen küresel gıda üreticisi statüsü, geçtiğimiz ay şeker ve kahve ihracatında yaşanan önemli artışla vurgulandı; şeker ihracatı %162, kahve sevkiyatı ise %77 oranında arttı.

Yıllık bazda tüketici fiyatlarının Şubat ayında, Ocak ayındaki %4,51’e kıyasla hafif bir düşüşle %4,44 oranında arttığı ve 2024 yılı için artı veya eksi 1,5 puan tolerans aralığıyla %3 olarak belirlenen resmi enflasyon hedefiyle uyumlu olduğu tahmin edilmektedir.

Merkez Bankası’nın özel sektör ekonomistleri arasında yaptığı son haftalık ankete göre enflasyonun 2024 yılında daha da ılımlı bir seyir izlemesi beklenirken, yılsonu enflasyon oranı bir önceki tahmin olan %3,80’den %3,76’ya geriledi. Societe Generale analistleri, ılımlı seyrin daralan arz-talep açığı, soğuyan işgücü piyasası ve hafifleyen küresel fiyat baskılarından kaynaklanacağını öne sürüyor.

Salı günü açıklanacak olan resmi enflasyon verileri, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisindeki son fiyat eğilimleri ve ekonomik koşullar hakkında daha fazla fikir verecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-malazgirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu