Ekonomi

Küresel bankalar piyasadaki gerileme nedeniyle daha fazla ofis kredisi kaybına hazırlanıyor

Değerler düşmeye devam ettikçe küresel finans kuruluşlarının ofis mülklerine bağlı kredilerde ek kayıplarla karşı karşıya kalması ve bunun da temerrütlerin artmasına yol açması bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Morningstar DBRS, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yüksek borçlanma maliyetleri ve kısmen uzaktan çalışmanın artması nedeniyle ofis alanı talebindeki önemli düşüşün birleşiminin ticari mülk sahipleri için baskıya neden olduğunu ve banka kredisi olasılığını artırdığını bildirdi. temerrüde düşme.

ABD’de Wells Fargo(NYSE: WFC) ve JPMorgan (NYSE: JPM ) ve Deutsche Bank da dahil olmak üzere Almanya’daki büyük bankalar, özellikle ABD pazarına odaklanarak, bu tür kredilerdeki olası zararları karşılamak için şimdiden daha fazla fon ayırmaya başladı. Piyasadaki çalkantılar büyük kurumlarla sınırlı değil; New York Community Bank ve Deutsche Pfandbriefbank gibi daha küçük bankalar da daha fazla incelemeye tabi tutuldu ve bu da hisse senedi fiyatlarında keskin düşüşlere yol açtı.

Morningstar DBRS Küresel Finansal Kurumlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Nicola De Caro, “Bizim görüşümüze göre, birçok bankanın mülk değerlemelerinde bazı aşağı yönlü revizyonlar yapması gerekecek, bu da daha yüksek karşılıklara ve kredi zararlarına yol açacak” dedi. Ayrıca, özellikle geçen baharda yaşanan bankacılık çalkantısının ardından yaşanan son piyasa baskıları ışığında, bankalardaki mevduat güveni ve likidite üzerindeki potansiyel etkinin izlenmesinin önemine de dikkat çekti.

Emlak piyasası duyarlılığı kötüleşiyor ve bu durum yalnızca ABD’de değil küresel olarak finansman maliyetlerinin artmasına yol açabilir. Morningstar DBRS ayrıca bankaların daha sıkı kredi standartlarının riskleri daha da artırabileceğini belirtti. Pek çok kredi kuruluşu şu ana kadar düşen ofis fiyatlarının etkisini kontrol altına almış olsa da kuruluş, sektörde ciddi bir toparlanma yaşanmaması halinde bankaların ek ayarlamalar yapması gerekebileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu