Teknoloji

Alper Gezeravcı’nın uzaydan dönüşü yine ertelendi

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, aralarında Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Ax-3 grubunun Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin gerçekleşeceği Florida sahilinde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle bir kez daha ertelendiğini duyurdu. Öte yandan Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ne zaman ayrılacağı ise paylaşılmadı.

OLUMSUZ HAVA KURALLARI DEVAM EDİYOR

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya’ya yolculuğu üçüncü kez ertelendi. Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’ten yapılan açıklamada, aralarında Gezeravcı’nın da bulunduğu Ax-3 grubunun uzaydan Dünya’ya dönüş yolculuğunun, inişin yapılacağı Florida sahilinde devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendiği belirtildi. yer. Açıklamada mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğu vurgulanarak, “Mürettebat bir sonraki uygun yanaşma fırsatı için hava koşullarını izlemeye devam edecek.” Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) ne zaman ayrılacağı paylaşılmadı.

ALPER GEZERAVCI’NIN DÖNÜŞÜ BİR KEZ DAHA ERTELENDİ

2 Şubat’ta ISS’den ayrılması beklenen Ax-3 mürettebatının dönüşü, Florida kıyılarındaki olumsuz hava koşulları nedeniyle önce 5 Şubat Pazartesi’ye, ardından 6 Şubat Salı’ya ertelendi. Gezeravcı ve 3 astronotu SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak Falcon-9 roketi, 19 Ocak günü saat 00.49’da Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı. Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından 20 Ocak günü TSİ 13.40’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi. Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kaldığı süre boyunca programı doğrultusunda 13 deney gerçekleştirdi.

Kaynak: Haberler.com / Teknoloji

ilgazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu