Yaşam

59. Kütüphane Haftası Küçükçekmece’de Sohbetlerle Kutlandı

Küçükçekmece Belediyesi, 59. Kütüphane Haftasını Sefaköy Kültür Sanat Merkezi’nde ‘kütüphane’ konulu söyleşilerle kutladı. Etkinliğe Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Emine Gür konuşmacı olarak katıldı. Dr. Ümit Konya, ilçe belediye kütüphanelerinin artırılması, yararları ve önemi konusunda öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Programa Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ile Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da katıldı.

Kemal Çebi: Kütüphane sayımızı artırmaya devam edeceğiz

Başkan Çebi yaptığı konuşmada Küçükçekmece’deki kütüphane sayısını artırdıklarını belirterek, “Hiç şüphe yok ki bir ülkenin kalkınmasını, çağdaşlaşmasını, yaşam kalitesini o ülkenin okullarında aramamız gerektiğini biliyoruz. üniversiteler, kütüphaneler ve toplum bilinci düzeyinde. Çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaplara erişiminin çok önemli olduğuna inanıyorum. Küçükçekmece’de çalışmaya geldiğimde kütüphanenin eksikliklerini biliyordum ve gidermek istedim. Sonuç olarak ilçemizdeki kütüphane sayısını artırdık, artırmaya da devam edeceğiz” dedi.

Emine Gür: Belediyeler sayesinde kütüphaneler cazibe merkezi oldu

Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Şube Müdürü Emine Gür, “Özellikle İstanbul’da halk kütüphaneleri ve belediye kütüphaneleri önemli bir şekilde öne çıkıyor. Okuma kültürünü topluma kazandırmak, çocukları incelemek ve onların eğitimine katkı sağlayacak kitaplar bulmak çok değerli. Belediyeler sayesinde kütüphaneler bir çekim merkezi haline geldi. Bu anlamda başta Küçükçekmece Belediyesi olmak üzere İstanbul’daki belediyelere sağladıkları imkanlardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

prof. Dr. Ümit Konya: Kütüphane sayısı artıyor

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Konya; Küçükçekmece Belediyesi 8. kütüphanesinin açılışı beni çok mutlu etti. Çünkü okul kütüphanelerinin öğrencilerimiz için yetersiz olduğunu biliyoruz ve bu noktada belediyelerinin katılımı çok değerli. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte azalması gereken kütüphane sayısı hızla arttı. Bunun nedeni elektronik ortamdaki bilgilerin her zaman çok güvenilir olmamasıdır. Meğer ki kütüphaneler her konuda her türlü doğru bilgiye ulaşılabilen yerlermiş” dedi.

Etkinlikler hafta boyunca devam edecek

Programın sonunda Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi konuşmacılara çiçek takdim ederek teşekkür etti. Lider Çebi, Küçükçekmece Kütüphanelerinden en çok kitap alan ve en çok kitap bağışlayan okuyuculara teşekkür belgeleri ve hediyelerini takdim etti.

Küçükçekmece Belediyesi, Kütüphane Haftası kapsamında ‘Çocukların Kütüphanede Günü’ başlıklı programlarda çocuklara özel etkinlikler düzenleyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Ankara evden eve nakliyat
Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu