Ekonomi

Tesla Musk’ın maaşını hissedar oylamasıyla onaylatmaya çalışıyor

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA) şu anda Elon Musk’ın tazminat paketini destekleyen bir hissedar oylamasını onaylamak için yasal bir mücadele veriyor. Şirket, son hissedar onayının Musk’ın ücretini geçersiz kılan önceki karar üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu öne sürerek Şansölye Kathaleen McCormick’e ulaştı.

Otomotiv devi, McCormick’e Pazartesi günü kamuoyuna açıklanan ve Musk’ın ücretinin geçtiğimiz Perşembe günü Tesla hissedarları tarafından onaylanmasının devam eden davadaki iddialar ve konular açısından önemli bir ağırlığa sahip olduğunu vurgulayan bir mektup sundu. Bu iddia, orijinal dava takviminden farklı olarak revize edilmiş bir yasal yaklaşım beklentisiyle ortaya atılmıştır.

Tesla’nın hukuk ekibi McCormick’e, hissedar onayının Ocak ayında verdiği kararda vurgulanan endişeleri gidermesi gerektiğini iletti. Söz konusu kararda McCormick, Musk’ın 2018 yılında alınan karar üzerinde kontrol edici bir etkiye sahip olduğunu ve Tesla’nın Musk’ın ücretlendirilmesinde şirketin performans hedeflerinin ulaşılabilirliğine ilişkin önemli bilgileri hissedarlara tam olarak açıklamadığını tespit etmişti.

Karara cevaben, Tesla’nın yönetim kurulu bünyesindeki özel bir komite ücret anlaşmasını değerlendirdi ve hissedarlar için olumlu olduğu sonucuna vardı. Şirket, McCormick’in 200 sayfalık ayrıntılı görüşü de dahil olmak üzere hissedarlara kapsamlı ek açıklamalar sunarak oylamayı düzeltti.

Anlaşmazlığın diğer tarafında, tazminat paketine karşı olan hissedarları temsil eden Greg Varallo, onaylamanın davanın durumunu yasal olarak değiştirmediğini belirtti. Varallo bu duruşunu bu Cuma günü yayınlayacağı bir özette detaylandırmayı planlıyor.

Yasal işlemlerin bir parçası olarak, mahkemenin hissedar avukatları için uygun yasal ücretlere de karar vermesi gerekiyor. Hukuk ekibi Tesla hisselerinden yaklaşık 5 milyar dolar talep ederken, Tesla buna karşı çıkarak yaklaşık 13,6 milyon dolar almaları gerektiğini öne sürdü.

Hissedar oylamasının sonucu ve yasal ücretlerin belirlenmesi, Tesla’nın McCormick’in kararını beklemesi nedeniyle askıda kalmaya devam ediyor ve bu da şirketin Delaware Yüksek Mahkemesi’ne itiraz etme yeteneğini etkileyecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu