Seyahat

Tatilde sahte kiralama tuzağına düşmeyin

Hafta sonu tatil günleri ve Kurban Bayramı ile birlikte dokuz güne kadar uzayabilecek tatil dönemi için planlamalar yapılmaya başlandı. Havaların ısınması, okulların tatil olması ve üniversite sınavlarının bitmesi ile birlikte tatil heyecanla bekleniyor. Ancak internet dolandırıcılığına karşı uyanık olmakta da fayda var.

 

Siber güvenlik şirketi ESET, internette karşılaşabileceğiniz dolandırıcılıklara yönelik uyarılarını paylaştı. Sahte ücretsiz seyahatlerden, geçersiz kiralık konutlara kadar, hem seyahatleriniz öncesinde hem de seyahatleriniz sırasında karşılaşabileceğiniz bazı tehditleri sıraladı.

Seyahat dolandırıcılığı, siber suçlular için para kazanmanın en büyük yollarından biridir. 2022’de ABD Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) 62.400’den fazla şikayet raporu sunuldu. Kurban başına ortalama 129 $ kayıpla, o yıl dolandırıcılara farkında olmadan toplam 104 milyon $ teslim edildi. Üstelik bunlar sadece bildirilen olaylardır.

Uzmanlar, artan yaşam maliyetiyle birlikte, pazarlık arayan tatilcilerin bu tür dolandırıcılıklara karşı daha duyarlı olacağına inanıyor.

 

Gezginleri avlayan 8 yaygın tehdit

Dolandırıcılık raporlama merkezi Action Fraud tarafından hazırlanan yeni bir rapor, geçtiğimiz mali yılda yalnızca Birleşik Krallık’ta bir önceki yıla göre %41 artışla 15 milyon sterlinin üzerinde kayıp olduğunu ortaya koyuyor.

Birleşik Krallık seyahat acentesi ticaret derneği ABTA’ya göre, en yaygın tatil rezervasyonu dolandırıcılığı türleri arasında konaklama, uçak bileti, spor ve dini seyahatler ile devremülk ve tatil kulüpleri yer alır. Dolandırıcılar, sahte web siteleri kurarak, web sitelerinde ve sosyal medyada geçersiz reklamlar yayınlayarak ve bazen ödeme yapmak için yasa dışı yollardan elde edilen ödülleri veya çalıntı kuponları kullanarak daha ucuz teklifler sunar. En yaygın dolandırıcılık türlerinden ve dikkat edilmesi gereken diğer tehditlerden bazıları şunlardır:

 

Ücretsiz tatiller

Kurbanlarla, hiç katılmadıkları bir çekilişle tatil kazandıklarına dair istenmeyen e-postalar, aramalar veya bildirimler yoluyla iletişime geçiliyor. Kazanırlarsa, dolandırıcılar hak kazanmak için onlardan yalnızca vergiyi veya tatil ücretinin bir kısmını ödemelerini istiyor. ‘ücretsiz’ tatilleri için. Tabii ki ödül yok ve dolandırıcılar parayı cebe atıyor.

klon siteleri

Kimlik avı amaçlı e-postalar, kısa mesajlar ve aramalar ve/veya çevrimiçi reklamlar da kurbanların sahte havayolu, tatil veya meşru olanları taklit etmek için tasarlanmış karşılaştırma sitelerini ziyaret etmelerine yol açabilir. Kurbanlara geçersiz onay e-postaları veya rezervasyon referansları gönderiliyor, bu da birçok kişinin check-in masasına vardıklarında dolandırıldıklarını anladıkları anlamına geliyor.

İndirimli biletler veya tatiller

Siber hatalar bazen tatillerde, uçuşlarda, otellerde ve diğer paketlerde büyük indirimler sunar. Bu durumda, biletler yasal olabilir, ancak çalıntı kartlarla veya güvenliği ihlal edilmiş sadakat hesaplarıyla satın alındığı için indirimlidir. Reklamlar sosyal medya, spam e-postalar ve hatta robot telefon görüşmeleri yoluyla yapılabilir. Mağdurlar, dolandırıcılık keşfedildiğinde tatillerinin kesintiye uğraması riskiyle karşı karşıya kalır.

Uluslararası seyahat belgeleriyle ilgili ‘Yardım’

Bazı siteler, mağdurlara yalnızca seyahat vizesi, pasaport, uluslararası sürücü belgesi veya diğer belgeleri almalarında yardımcı olduğunu iddia etmektedir. ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesi gibi hükümet web sitelerinin kimliğine bürünebilirler. Ancak genellikle ücretsiz olan bu hizmetler için oldukça yüksek fiyatlar talep etmektedirler. Ve ortaya çıkan belgenin geçersiz olma olasılığı çok yüksektir.

sahte kiralık evler

İnternet üzerinden kiralanan yazlık konut ticareti artıyor. Dolandırıcılar genellikle yasal kiralama veya seri ilan sitelerine kendi reklamlarını ekler. Bu mülkler ya yok ya kiralık değil ya da gittiğinizde iki kez kiralanmış olacak. Sahte reklamlara karşı koruma sağlayan özel saygın siteler aracılığıyla kiralık mülkünüzü rezerve edin.

Charter uçuş dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, mağdurları cezbetmek için genellikle konaklama ile birlikte verilen özel uçak kiralama paketlerini de kullanır. Yine parayı alıp ortadan kaybolacaklar ve sizi ortada bırakacaklar.

Wi-Fi tehditleri

Bir kez yola çıktıktan sonra, riskler sonsuzdur. Hareket halindeyken bir havaalanında, kafede veya halka açık başka bir yerdeyseniz, halka açık ücretsiz Wi-Fi kullanarak bankanıza veya diğer hesaplarınıza giriş yapmayın. En azından, ilişkinizi şifreleyen ve sizi kişisel verilerinizi çalmak isteyebilecek kişilerden koruyan saygın bir sanal özel ağ (VPN) hizmeti kullanın. Ücretsiz Wi-Fi’den kaçınmalısınız çünkü farkında olmadan şifrelerinizi ve kişisel, finansal bilgilerinizi çalmak için web oturumunuzu dinlemek isteyen siber suçlular tarafından kurulan sahte bir erişim noktasına bağlanıyor olabilirsiniz. Wi-Fi etkin noktası gerçek olsa bile, bilgisayar korsanları çevrimiçi etkinliğinizi gözetlemek için eşler arası ağda pusuda bekliyor olabilir.

meyve suyu kriko

Gezginler ayrıca “juice jacking” olarak da bilinen USB şarj tehditlerine karşı dikkatli olmalıdır. Burada suç işleyenler genellikle halka açık şarj istasyonlarına veya istasyonlarda bırakılan kablolara kötü amaçlı yazılım yükler. Evet, “kablolara” yanlış okumadınız. Bu kabloların kullanılması, cihazı ele geçirmek ve/veya veri ve parolaları çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine neden olur.

 

Tatillerde nasıl sadık kalınır?

Yukarıdaki senaryolardan kaçınmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır:

  • Araştırmanızı yapın: oburlarının dolandırılıp kandırılmadığını görmek için seyahat şirketlerini, otelleri, kiralama şirketlerini ve seyahat acentelerini çevrimiçi olarak kontrol edin.
  • İstenmeyen kişilere asla yanıt vermeyin. Bir reklam gördüyseniz ve merak ediyorsanız, doğrudan kuruluşla iletişime geçin ve asla e-posta/metin/reklamdaki iletişim bilgilerini kullanmayın.
  • Alıcı için koruma sağlamadığından, banka havaleleri, hediye kartları, kripto para birimleri veya Nakit Uygulamaları gibi para emirleriyle ödeme yapmayın. Para bir kez gitti mi, gitti.
  • Sahte bir siteye işaret eden yazım hatası olmadığından emin olmak için ziyaret ettiğiniz rastgele bir sitenin URL’sini kontrol edin.
  • Uçak biletlerinden kaynaklanan kazara kayıp riskini azaltmak için bir satıcının ATOL korumalı olup olmadığını bir kez daha kontrol edin.
  • Dikkatli olun: Bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, genellikle doğru değildir.
  • Büyük ölçüde indirimli tatiller ve biletler sunan belirsiz web sitelerine aldanmayın.
  • Halka açık Wi-Fi’yi sanal özel ağ (VPN) olmadan kullanmayın ve dışarıda halka açık şarj istasyonlarını kullanmaktan kaçının.

 

Yaz, tatilciler için yılın en keyifli zamanıdır. Ancak bunun dolandırıcılar ve siber suçlular için de bir nimet olabileceğini unutmayın. İnternete güvenerek kalın ve harika bir tatil geçirin!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu