Haber

Sokak köpeği popülasyonuyla ilgili korkutan üreme rakamları

Başıboş sokak köpeği sorunu, son yıllarda insan hayatını tehdit eder hale geldi.

Sokak köpeği saldırıları nedeniyle onlarca vatandaşımız hayatını kaybederken, konuyla ilgili bir çalışma yapıldı.

Yapılan çalışmaya göre AK Parti’nin TBMM’ye sunmaya hazırlandığı başıboş köpeklerle ilgili teklifte popülasyon detayı dikkat çekti.

Meclis’e sunulacak çalışmada dişi bir köpeğin üreme hızının oluşturabileceği olumsuzluklar ortaya kondu.

“Önlem alınmadığı her an popülasyon artmaya devam edecek”

Ensonhaber de konuyu, Erzurum Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Sabuncuoğlu’na sordu.

Editör Can Badak’ın konuğu olan Prof. Dr. Sabuncuoğlu, bir dişi köpeğin önlem alınmadığı takdirde nasıl bir artışa yol açacağını paylaştı.

Başıboş köpek popülasyonunun harekete geçilmeyen her an artmaya devam ettiğini belirten Sabuncuoğlu, “Beklediğimiz ve hiçbir şey yapmaya devam etmediğimiz her gün sayıları artmaya devam ediyor. Şu anda gebe olan doğum yapmak üzere olan popülasyon üzerinde çok ciddi oranda dişi birey vardır. Çünkü mevcut popülasyonun çok azı kısırlaştırılabilmiş. Geri kalan çok önemli kısım kısır değil.” dedi.

“Bir köpeği 5-6 sene sonra karşınızda 60 bin adet köpek olarak görürsünüz”

Bir dişi ve bir erkek köpeğin çiftleşmesi sonucunda 5-6 yıl içerisinde 60 bin adet yavrunun üreyebildiğinin altını çizen Sabuncuoğlu, “Bir çift hayvanı yani bir dişi ve bir erkek köpeği, 5-6 sene sonra karşınızda 60 bin adet köpek olarak görürsünüz. Bu kadar hızlı üsten büyümeye sahip bir üreme hızı.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Sabuncuoğlu, başıboş köpeklerin toplandıktan sonra dişi ve erkek olarak ayrılmasıyla popülasyon artışının önüne geçileceğini de belirtti.

“Popülasyonun artmaması için dişi ve erkekleri ayırmamız şart”

Sabuncuoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

Beklediğimiz ve hiçbir şey yapmaya devam etmediğimiz her gün sayıları artmaya devam ediyor. Şu anda gebe olan doğum yapmak üzere olan popülasyon üzerinde çok ciddi oranda dişi birey vardır. Çünkü mevcut popülasyonun çok azı kısırlaştırılabilmiş. Geri kalan çok önemli kısım kısır değil. Bir çift hayvanı yani bir dişi ve bir erkek köpeği, 5-6 sene sonra karşımızda 60 bin adet köpek olarak görürsünüz. Bu kadar hızlı üsten büyümeye sahip bir üreme hızı. Toplamadığımız her an dişi ve erkeğin teması var. Toplamadığımız her an üreme devam edecek demektir. Bir an önce toplayıp dişi ve erkekleri ayırmamız şart popülasyonun bir daha artmaması için.

Can Badak / Ensonhaber

altieylul-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu