Haber

Rusya ve Kuzey Kore’den ‘saldırı halinde karşılıklı yardımlaşma’ anlaşması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 yılın ardından ilk kez resmi bir ziyaret kapsamında Kuzey Kore’ye giderek Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile bir araya geldi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Putin, bugün başkent Pyongyang’da törenle karşılandı. Rusya basınına yansıyan video görüntülerine göre, Kim Il Sung Meydanı’nda toplanan kalabalığın arasında, ellerinde balonlarla çocuklar da vardı. Meydandaki ana bina üzerine de iki liderin portreleriyle ülkelerinin bayrakları asıldı. Karşılamanın ardından Kim ve Putin, görüşmelerde bulunmak için Kumsusan Sarayı’na geçti.

KİM: RUSYA İLE STRATEJİK İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRME NİYETİNDEYİZ

Görüşmeler başlamadan önce açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Ukrayna istikametinde de olmak üzere, Rus politikasına olan tutarlı ve yılmaz desteğinizi takdir ediyoruz” diye konuştu. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ise iki ülke ilişkilerinin ‘yeni bir yüksek refah’ dönemine girdiğini söyledi. Kim, “Şimdi dünyadaki durum daha karmaşık bir hal alıyor ve hızla değişiyor. Böyle bir durumda, Rusya ile, Rus liderliği ile olan stratejik iletişimi daha da güçlendirme niyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

Kim, Pyongyang yönetiminin ‘egemenliğini, güvenlik çıkarlarını ve toprak bütünlüğünü korumak için Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyonda Rus hükümeti, ordusu ve halkına tam desteği ve dayanışmasını’ da dile getirdi.

PUTİN: AÇIKLAMADAN İBARET DEĞİL, BUNLAR OLUYOR

İki lider, görüşmelerinde ayrıca bir ‘stratejik ortaklık’ paktına da imza attı. Rusya Devlet Başkanı Putin, konuya ilişkin açıklamasında, bu paktta, dışarıdan gelen bir saldırganlık durumunda bunu püskürtebilmek için iki ülkenin birbirine yardım etmeyi kabul ettiğini belirten bir maddenin de olduğunun altını çizdi. Putin, “Bugün imzalanan kapsamlı ortaklık anlaşması, pek çok şeyin yanı sıra, bu anlaşmanın taraflarından birine bir saldırganlık durumunda karşılıklı yardım sağlanmasını da öngörüyor” ifadelerini kullandı.

ABD ve diğer bazı NATO ülkelerinin Batı’nın sağladığı silahların Ukrayna tarafından Rusya’daki hedefleri vurmak için de kullanılabileceği yönündeki açıklamalarına dikkat çeken Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bunlar sadece birer açıklama değil; bu, halihazırda oluyor. Tüm bunlar çeşitli uluslararası yükümlülükler çerçevesinde Batılı ülkelerin varsaydığı kısıtlamaların büyük bir ihlalini teşkil ediyor” diye konuştu.

İKİ LİDER, 2023’TE RUSYA’DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

ABD ve müttefiki olan ülkeler, Rusya’nın Kuzey Kore’ye, Birleşmiş Milletler’in (BM) yasakladığı füze ve nükleer programları için yardım etmesinden endişe ediyor, Pyongyang yönetimini Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanması için balistik füze ve top mermisi sağlamakla suçluyor. İki ülke ise silah sevkiyatı iddialarını reddediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da Eylül 2023’te Rusya’yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu