Ekonomi

Roblox rekor rezervasyonlara ulaştı, hisseleri %7 arttı

Oyun platformu Roblox, tatil döneminde oyun içi harcamalarda yaşanan önemli artış sayesinde yıllık rezervasyonlarının piyasa varsayımlarını aşacağını öngörüyor. Şirket ilk kez üç aylık rezervasyonlarda 1 milyar doları aşan dönüm noktasına ulaştı ve ardından hisseleri yaklaşık %7 arttı.

Roblox, sanal para birimi “Robux”un oyun içi satın alımlarından elde edilen yıllık gelirin 4,14 milyar ila 4,28 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Bu tahmin, LSEG verilerinin sağladığı 4,03 milyar dolarlık analist tahminini aşıyor.

Bu iyimser görünüm, sektördeki daha geniş büyümeyle uyumlu; araştırma firması NewZoo, bu yıl küresel video oyunu pazarında %2,8 büyüme öngörüyor. Firma, katkıda bulunan faktörler olarak Microsoft’un Xbox ve Sony’nin PlayStation 5 konsollarına yönelik güçlü satış beklentilerini belirtiyor.

Dördüncü çeyrekte Roblox’un net geliri 1,13 milyar dolara ulaşarak yeni bir şirket rekoru kırdı ve beklenen 1,08 milyar doları aştı. Büyümenin, okulların ve üniversitelerin genellikle kapalı olduğu ve oyunculara daha fazla boş zaman sağladığı tatil döneminde platformda yapılan harcamalardaki artışa atfedildi.

Roblox CFO’su Michael Guthrie, şirketin daha yaşlı bir demografiyi çekme konusunda kaydettiği ilerlemeyi vurguladı ve şunları söyledi: “Temel teknolojideki yavaş ve istikrarlı bir gelişme, geliştirici topluluklarımızın daha iyi şeyler inşa etmesine olanak sağladı… (ki bu da doğal olarak daha yaşlı bir kitlenin ilgisini çekti.” söz konusu. Şirketin 13 yaş üzeri kullanıcı sayısında artış görülmesi, büyümesinde önemli bir etki yarattı.

“Brookhaven”, “Beni Evlat Edin!” ve “Blade Ball” ile Roblox, hayranlarını 3D dünyasına daha da çekmek için Adidas, Lamborghini ve L’Oreal gibi tanınmış markalarla ortaklıklar kurdu.

Platformun günlük ortalama aktif kullanıcı sayısı dördüncü çeyrekte %22 artarak 71,5 milyona ulaştı. Ancak bu kazançlara rağmen şirketin net zararı, önceki yılın aynı dönemindeki 289,9 milyon $’a kıyasla bu çeyrekte 323,7 milyon $’a yükseldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

catak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu