Haber

Peru’nun büyükelçisini süresiz olarak geri çekme kararına Meksika tepkisi

Peru’nun iç işlerine karıştığı gerekçesiyle büyükelçisini Meksika’dan süresiz olarak geri çekme kararı Meksika’dan geldi.

Meksika Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Peru’nun Meksika’daki büyükelçisini geri çekme kararından üzüntü duyduğu bildirildi.

Meksika, mevcut Peru Cumhuriyeti hükümetinin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri maslahatgüzar düzeyine indirme ve istişareler için çağrılan Büyükelçi Manuel Gerardo Talavera’yı kesin olarak geri çekme kararından üzüntü duymaktadır.” açıklama dedi. ifadesini kullandı.

Meksika hükümetinin Peru’daki faaliyetlerine konsolosluk düzeyinde devam edeceğine dikkat çekilen açıklamada, “Her iki toplumun da yararına olacak şekilde diplomatik iletişim kanalları açık tutulmaya devam edilecektir.” söylendi.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte dün yaptığı açıklamada, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un ülkesinin iç işlerine karıştığını öne sürerek büyükelçisini süresiz olarak bu ülkeden geri çektiğini duyurdu.

Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador, Ulusal Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Peru’nun eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun Kongre tarafından haksız yere görevden alındığını belirterek, “Seçildiği için görevden alınmasını büyük bir haksızlık olarak görüyoruz. Ayrıca Peru’da azınlık olan muhafazakarlar da anayasayı ihlal etti.” konuşmuştu.

Castillo’nun görevden alınmasından bu yana iki ülke ilişkileri gergin bir dönemden geçiyor.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Başkan Castillo, 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından hükümeti devirmekle suçladığı “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevden alındı.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu