Ekonomi

Ömer Bolat: Cari işlemler 20 ay sonra fazla verdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından Merkez Bankası’nın Haziran ayı ödemeler dengesi istatistiklerine ilişkin açıklama yaptı.

Bolat, “Geçen yılın haziran ayında 2,6 milyar dolar açık veren cari işlemler bu yıl haziran ayında 674 milyon dolar fazla verdi. Böylece 2021 Ekim ayından bu yana ilk kez aylık fazla vermiş oldu. . Altın ve elektrik hariç cari işlemler hesabı ise 5,6 milyar dolar fazla verdi” dedi.

‘DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜZDE 42,5 AZALDI’

Dış ticaret açığının haziran ayında yüzde 42,5 azaldığını belirten Bolat, şunları kaydetti:

“Ödeme istikrarı tanımıyla dış ticaret açığı yüzde 42,5 azalarak Haziran ayında cari fazlada 3,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmet ihracatımız yüzde 11,9 artarak 9,5 milyar dolara ulaştı. seyahat kalemi “Hizmet ihracatımız yüzde 18,5 artarak 4,8 milyar dolar oldu. Haziran ayında hizmet ihracatımız yıllık 97,3 milyar dolarla rekor kırdı.”

Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmeyi hedeflediklerini belirten Bolat, “Mevcut süreçlerdeki iyileşmeyi önümüzdeki dönemde de sürdürmek için mal ve hizmet ihracatını artırma çalışmaları başta olmak üzere faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Ekonomimizde değerli bir yapısal dönüşüm alanı olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz.”Finansal istikrarı güçlendirerek inovasyon odaklı yatırım ve üretim, ihracat ve istihdam önceliklerimiz kapsamında sürdürülebilir refah artışı için değerli bir kazanım olacağını, dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu