Haber

Malezya’nın 10. Başbakanı Umut İttifakı lideri Enver İbrahim oldu

KUALA Malezya’daki 15. genel seçimi önde tamamlayan Umut İttifakı (PH) lideri Enver İbrahim, Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’a vazife ve kapalılık yemini ederek misyonuna resmen başladı.

Enver İbrahim’in Malezya Kralı tarafından başbakanlık görevine getirilmesi, 1990’lara kadar uzanan siyasi uğraşını nihayete erdirdi.

10. Başbakan’ın belirlenmesiyle, ülkede istikrarı sağlamak için acilen ihtiyaç duyulduğu söylenen 15. genel seçimlerden sonra Malezya’daki siyasi belirsizlik ve çekişme de sona ermiş oldu.

Öte yandan, Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) liderliğindeki Ulusal Cephe’nin (BN) ise Enver’i desteleyerek başbakanlık yolunu açtığı belirtiliyor.

222 sandalye bulunan Malezya Meclisinde hükümetin kurulabilmesi için en az 112 milletvekilinin dayanağı gerekiyor.

Umut İttifakı, 30 milletvekili bulunan BN’nin takviyesiyle 112 sandalye sayısına ulaşıyor.

Polis, toplumsal medyada, Enver İbrahim liderliğindeki blokun hükümeti kurması halinde olaylar çıkabileceği argümanları üzerine geniş çaplı güvenlik önlemleri aldı.

Seçimlerde 82 sandalye kazanarak 15. genel seçimi önde tamamlayan Enver İbrahim liderliğindeki PH ve 73 sandalyeye ulaşan Muhyiddin Yasin liderliğindeki Ulusal İttifak (PN), sonuçların açıklanmasının akabinde hükümet kurma çalışmaları için görüşmelere başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu