Ekonomi

Japonya ekonomi politikasında zayıf yen etkisini ele alacak

Japon hükümeti, yıllık ekonomi politikası yol haritasında zayıflayan yenin yarattığı zorlukları vurgulamaya hazırlanıyor. Hükümetin uzun vadeli ekonomik stratejilerini özetleyen belgenin taslağı, para biriminin düşüşü ve bunun hane halkı üzerindeki etkisine ilişkin artan bir endişeye işaret ediyor.

Taslak, Japonya ekonomisi ılımlı bir toparlanma yolunda ilerlerken, tüketici sektörlerinin yavaşlama yaşadığını öne sürüyor. Ayrıca ücret artışının enflasyona ayak uyduramadığına ve bunun da artan ithalat fiyatları nedeniyle hanehalkının alım gücünü daha da zorlayabileceğine dikkat çekiliyor.

Yol haritasında Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) %2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde ulaşması ve ücretlerin enflasyona paralel olarak artmasını sağlaması gerektiği vurgulanıyor. Bu dil, BOJ’u enflasyon hedefine ücret artışlarıyla birlikte ulaşmaya çağıran bir önceki yılın belgesiyle de tutarlıdır.

Belgenin 21 Haziran civarında tamamlanması bekleniyor ve yönetimin politika odağının kritik bir göstergesi olarak hizmet ediyor. Zayıf yen, gıda ve yakıt gibi ithal malları daha pahalı hale getirerek hane halkı için yaşam maliyetlerinin artmasına neden olduğu için Başbakan Fumio Kishida hükümeti için önemli bir endişe kaynağı olmuştur.

Yendeki düşüşe tepki olarak Japon yetkililer para birimini güçlendirmek için geçtiğimiz ay boyunca döviz müdahalelerine 9,79 trilyon yen harcadı. Bu çabalar yenin yeni dip seviyelere düşmesini engellemiş olsa da düşüş trendini tersine çeviremedi.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, para politikasının döviz kurlarını doğrudan kontrol etmek için kullanılmayacağını belirtti. Bununla birlikte, zayıf yenin beklenenden daha yüksek enflasyona katkıda bulunması halinde faiz artırımlarının değerlendirilebileceğini belirtti.

Piyasa katılımcıları BOJ’un faiz oranlarını mevcut sıfıra yakın seviyelerden yıl içinde artırabileceğini öngörüyor ve bazıları Temmuz ayı gibi erken bir tarihte böyle bir hamle bekliyor. Bu beklenti, kısmen zayıf yene atfedilen enflasyonist baskıları ele alma ihtiyacına dayanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu