Ekonomi

Japon hükümetinin müdahalesi bekleniyor: Dolar 145 yene yükseldi

ekonomistler, Japon YeniFiyatın ABD doları karşısında 145’e düşmesi durumunda Japon hükümeti ve BOJ’un müdahale edeceğini tahmin ediyor.

Reuters tarafından ankete katılan ekonomistlerin %96’sı BOJ’un yarın toplanacağını söyleyecek. politikaGevşemenin sabit kalmasını beklerken, yaklaşık yarısı, getiri eğrisi kontrolünde yapılacak ince ayar ile gevşemenin Temmuz veya Eylül’de geri çekileceğini tahmin etti.

Anket sonuçlarına göre 28 ekonomistin 15’i (%54), yenin ABD doları karşısında 145’in altına düşmesi durumunda hükümetin ve BOJ’un uyarı yapacağını veya döviz piyasasına müdahale etmek için adım atacağını belirtti. 12 ekonomist müdahaleyi tetikleyecek seviyenin 150 yen olduğunu savundu.

S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Harumi Taguchi “Güçlü turist talebi sayesinde yerli firmaların zayıf yene tahammülü arttı. Ancak, zayıf dış talep nedeniyle zayıf yenin faydası neredeyse görünmez olduğundan, yendeki keskin düşüş üreticileri zorlayabilir.”şeklinde konuştu.

Analistler, yenin hızla değer kaybetmesi veya fiyat kaybının iç talebin uzaması ve hanehalkının satın alma gücünün daralması korkusu yaratması durumunda politika yapıcıların müdahale edebileceğini belirtti.

Zayıf yenin BOJ politikasına etkisine ilişkin bir diğer soruda dokuz ekonomist (%31) doların 145 yen’i aşması durumunda merkez bankası kararlarının etkilenebileceğini belirtirken, 10 kişi BOJ kararlarının etkisini 15,3 kişi olarak tahmin etti. 155 ve 2 kişi 160 ve üzeri.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu