Yaşam

İzlerken “Her Ailede Böyle Sorunlar Var” Diyeceğiniz, Psikolojisi Bozuk Ailelerle İlgili Filmler

Merhaba. Sinemanın en ilgi çekici yönlerinden biri de aile içinde yaşanan garip olayları konu alan filmlerdir. Aile meseleleri etrafında dönen filmler bazen komik ama çoğu zaman trajik olabilir. Bu içeriğimde psikolojisi alt üst olan aileleri konu alan filmleri sizler için listeledim.

İyi seyirler.

1. Kraliyet Tenenbaumları (2001)

İşlevsiz bir ailenin garip üyeleri, çeşitli nedenlerle isteksizce tek bir çatı altında toplanır. Film, ailenin karşılaştığı tuhaflıkları, gönül yaralarını ve hayal kırıklıklarını anlatıyor. Aile reisi, eski eşinin yeniden evlendiğini öğrenince kanser olduğunu iddia ederek 22 yıl sonra ailesinin yanına döner. Ancak çocukların da kendi ergenlik sorunları vardır.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Gene Hackman, Gwyneth Paltrow, Anjelica Huston

2. Teksas Elektrikli Testere Katliamı (1974)

Beş arkadaş, bir büyükbabanın mezarını ziyaret etmek için Teksas kırsalına gider. Yolda ıssız bir konut gibi görünen bir yerle karşılaşırlar. Orada keşfettikleri şey çok uğursuz: Elektrikli testereyle donanmış bir şey.

Yönetmen: Tobe Hooper

Oyuncular: Marilyn Burns, Edwin Neal, Allen Danziger

3. Sessiz Aile (1998)

Güney Kore kara komedisi, ücra bir kasabada pansiyonu olan bir aileyi konu alıyor. İlk müşterileri intihar ettikten sonra, aile istenmeyen ilgiden ve berbat tanıtımdan kaçınmak ister. Ne yazık ki müşterileri korkunç koşullar altında ölmeye başlıyor.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: In-hwan Park, Moon-hee Na, Song Kang-ho

4. Silgi Kafa (1977)

Henry Spencer endüstriyel ortamından, kızgın kız arkadaşından ve yeni doğan mutant çocuğunun dayanılmaz çığlıklarından kaçmaya çalışır. Film, Henry’nin ebeveynlik korkularını ele alıyor.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph

5. Shiva Bebek (2020)

2020’nin en iyi bağımsız filmlerinden biri olan Shiva Baby, Yahudi bir ailede diğer insanların talihsizlikleri hakkında dedikodu yapan biseksüel bir üniversite öğrencisi olmanın trajedisini vurgulayan bir komedi-korku karışımı.

Yönetmen: Emma Seligman

Oyuncular: Rachel Sennott, Danny Deferrari, Fred Melamed

6. Ziyaretçi Q (2001)

Sadece yedi günde çekilen film, eski bir muhabir, onun eroin bağımlısı karısı, istismarcı bir oğlu ve fahişe olarak çalışan bir kızından oluşan Yamazakilerin garip hayatına giren bir yabancının etrafında dönüyor. İşlevsiz ailede dengeyi yeniden sağlamaya çalışır.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Ken’ichi Endo, Shungiku Uchida, Kazushi Watanabe

7. Çocukluk (2014)

Film, Mason’ın çocukluktan ergenliğe iniş ve çıkışlarını ve boşanmış ebeveynleri ve kız kardeşi ile sürekli değişen ilişkilerinin dinamiklerini inceliyor. Acımasız kardeş rekabetleri, ebeveynlerle tutulmayan sözler ve ilk aşk deneyimleri gibi hayattaki küçük şeyleri detaylandıran Boyhood, büyümenin dokunaklı bir hikayesi.

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke

8. İyi Geceler Anne (2014)

Dokuz yaşındaki ikiz kardeşler, göl kenarındaki evlerinde annelerinin dönüşünü bekliyor. Anneleri estetik ameliyattan eve geldiğinde ikizler, annelerinin sargılı görünümü ve ani kişilik değişikliği karşısında irkilirler. Bir baba figürünün yokluğunda çocuklar, tartıştıkları kişinin ‘anne’ olmadığına dair ipuçları keşfederler.

Yönetmenler: Severin Fiala, Veronika Franz

Oyuncular: Lukas Schwarz, Elias Schwarz, Susanne Wuest

9. Bıçaklar Çıktı (2019)

Gizemli film, ünlü polisiye romanın yazarı Harlan Thrombey’in evinde ölü bulunmasıyla başlar. Polis bunun bir intihar olduğuna inanırken, ünlü dedektif Benoit Blanc hikayede göründüğünden daha fazlası olduğunu düşünür. Dedektif Blanc, Harlan’ın kişisel hizmetçisi Marta Cabrera’nın yardımıyla gizemli ama kötüye giden Thrombey ailesiyle ilgili soruşturmasına başlar ve her üye, Harlan’ın zamansız ölümüne ışık tutabilecek sırlar saklar.

Yönetmen: Ryan Johnson

Oyuncular: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas

10. Kalıtsal (2018)

Graham ailesinin ketum anne reisi vefat ettikten sonra, kızı Annie ve ailesi, bir zamanlar huzurlu olan konut yaşamlarını tehdit eden, giderek artan tuhaf rekabetler yaşamaya başlar. Kötü aileleri konu alan en yeterli manevi kaygı filmlerinden biri olan Herediter, sevdiklerinizi kaybetmenin acısını aynı anda anlatan ve insanları bu acıyı hafifletmek için birçok önlem almaya teşvik eden yürek burkan bir film.

Yönetmen: Ari Aster

Oyuncular: Toni Collette, Milly Shapiro, Gabriel Byrne

11. Gümüş Astarlar Başucu Kitabı (2012)

Bir akıl sağlığı tesisinde sekiz ay geçirdikten sonra Pat, ailesiyle yaşaması şartıyla serbest bırakılır. Annesi, aileyi bir arada ve ayakta tutmak için elinden geleni yaparken, Pat ve babasının odaklanmış dikkati birden fazla bağırmaya ve fiziksel tartışmaya yol açar.

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro

12. Darjeeling Limited (2007)

Peter, Francis ve Jack Whitman, babalarının vefatından bu yana ilk kez Hindistan’da ruhani bir kendini keşfetme yolculuğuna çıkmak için ortaya geri dönerler. Yol boyunca üçü de sadece kardeşlerin yaptığı gibi kavga eder ve sonuç olarak trenden atılır.

Yönetmen: Wes Anderson

Oyuncular: Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman

13. Savaşçı (2010)

Micky Ward, ağır sıklet unvanı için savaşma girişimleri her zaman ailesi tarafından engellenen bir boksördür. Annesi, manipülatif ve kontrolcü olmanın tehlikeli bir birleşimidir ve üvey kardeşi Dickie, davranışlarının etrafındaki herhangi birini nasıl etkilediğini umursamayan bir bağımlıdır.

Yönetmen: David O. Russell

Oyuncular: Mark Wahlberg, Christian Bale, Amy Adams

14. Üvey Kardeşler (2008)

Dale ve Brennan, mutlu ve cahil hayatları, ebeveynleri evlenmeye karar verdiğinde mahvolan kırklı yaşlarında çocuklardır. Üvey kardeşler arasındaki rekabet olağandır, ancak bu iki yetişkin adam arasındaki savaş, Brennan’ın kelimenin tam anlamıyla Dale’i diri diri gömmeye çalıştığı noktaya kadar tırmanır.

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Will Ferrell, John C. Reilly, Mary Steenburgen

15. Gurur ve Önyargı (2005)

Elizabeth Bennett beş kız kardeşten biridir ve hepsinin Viktorya dönemi İngiltere’sinde büyüdüğü göz önüne alındığında, sıra kızlarına geldiğinde annelerinin tek bir fikri vardı: hepsini zengin bir şekilde evlendirmek ve konumlarının üzerine çıkmak. Bu saplantı kızların her birinde, özellikle de gerçekten hoşlandığı biriyle evlenmek gibi kesinlikle saçma bir fikre sahip olan Elizabeth’te büyük bir gerilime neden olur.

Yönetmen: Joe Wright

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Brenda Blethyn

16. Ay Çarpması (1987)

Loretta Castorini 37 yaşında ve kocası iki yıl önce vefat ettikten sonra ailesiyle birlikte aynı evde yaşıyor. Ebeveynleriyle paylaştığı dürüstlük ve özen kesinlikle takdire şayan, öyle ki Loretta sevmediği bir adamla nişanlandığında ikisi de son derece dürüst fikirlerini paylaşmaya fazlasıyla istekli.

Yönetmen: Norman Jewison

Oyuncular: Cher, Nicolas Cage, Olympia Dukakis

17. Sarhoş Aşk (2002)

Barry’nin duygusal olarak istismarcı yedi kız kardeşi var. Kızların kardeşlerini küçük düşürmekten ve küçük düşürmekten aldıkları zevk, onun yoğun bir sosyal kaygıya ve bastırılmış öfkeye sahip olmasına neden olmuştur.

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Adam Sandler, Emily Watson, Philip Seymour Hoffman

18. Nebraska (2013)

Woody Grant, kazandığına inandığı milyon dolarlık piyango ödülünü almak için Lincoln, Nebraska’ya gitmeye kararlıdır. Oğlu David bunun bir aldatmaca olduğunu biliyor ama babası ısrar edince onu Lincoln’e bir geziye götürmeyi kabul ediyor.

Yönetmen: Alexander Payne

Oyuncular: Bruce Dern, Will Forte, June Squibb

19. Aptal Kardeşimiz (2011)

Hapishaneden salıverilen ve gidecek hiçbir yeri olmayan Ned, başarısız bir evlilik, karşılıksız aşk ve pervasızca kendini sabote etme gibi kendi sorunlarıyla boğuşurken, film, hepsi de isteksizce onu yanına alan üç kız kardeşinin etrafında dönüyor. Hepsi büyümeye ve sorunlarıyla yüzleşmeye çalışırken, kendilerini birbirlerinin düşmanlarında bulurlar ve en çok Ned suçlanır.

Yönetmen: Jesse Peretz

Oyuncular: Paul Rudd, Elizabeth Banks, Zooey Deschanel

20. Koca Yunan Düğünüm (2002)

Hayallerinin erkeğiyle tanışan ancak Ian Yunan olmadığı için Yunan ailesi tarafından onaylanmayacağından korkan Toula için işler zor. Ailen seni çok sevse bile her istediğini tam olarak anlamayabilir ve hatta isteklerini ihanet olarak görebilir.

Yönetmen: Joel Zwick

Oyuncular: Nia Vardalos, John Corbett, Michael Constantine

21. Krişa (2015)

Yıllarca ailesinden uzakta yaşayan Krisha, Şükran Günü için kız kardeşi Robyn’in evine gitmek istediğine karar verir. Ailenin bazı üyeleri uzlaşmaya açıkken, oğlu Trey de dahil olmak üzere diğerleri onun gelmesine tamamen karşı çıkıyor.

Yönetmen: Trey Edward Shults

Oyuncular: Krisha Fairchild, Alex Dobrenko, Robyn Fairchild

22. Küçük Gün Işığı Güzeli (2006)

Hoover ailesinin her üyesi kendine göre işlevsizdir. Sheryl, kendisini ve ailesini ortada tutmaya çalışan çalışkan bir annedir. Kocası Richard, motivasyonel bir konuşmacı olarak kariyerine devam etmeye çalışıyor (ancak genellikle başarısız oluyor). Kardeşi Frank, bir intihar girişiminden sonra kalıcı olarak onlarla birlikte yaşıyor. Oğlu Dwayne, savaş pilotu olana kadar sessizlik yemini etti. Kayınpederi Edwin, huzurevinden çıktıktan sonra eroin kullanmaya başladı. Ancak Olive’in Kaliforniya’daki bir çocuk şakası gösterisine katılmasına yardım etmek için hepsinin bir araya gelmesi gerekir.

Yönetmenler: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Oyuncular: Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear

23. Nisan Parçaları (2003)

April Burns, ailesinden uzaklaşmıştır, ancak büyük ölçüde annesi Joy’un kanser nedeniyle ortalıkta olacağı son Şükran Günü olduğu için onları New York’a davet etmeye karar verir. Aile, April’ın meskenine doğru yol alırken, her iki taraf da kendilerini gerçek kararı verip vermediklerini sorgularken bulur.

Yönetmen: Peter Hedges

Oyuncular: Katie Holmes, Oliver Platt, Patricia Clarkson

Bu sinemalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu