Haber

İran’dan Suudi Arabistan’a diyalog çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Suudi Arabistan ile diplomatik bağları düzgünleştirmeye yönelik diyaloğun her ne olursa olsun süreceğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Suudi Arabistan ile diplomatik bağlantıların güzelleştirmesi için diyaloğun süreceğini belirterek, “Siyasi arenada Irak’taki görüşmelerin son turunda varılan mutabakata bağlıyız. Bu anlaşmaya göre İran’ın yapması gereken her şey yapıldı. Suudiler mutabakatın yalnızca birkaç unsurunu yerine getirmedi. Tahran ve Riyad ortasında diyalog ve işbirliğinin değerli, gerekli ve bölgede barış ve güvenlik için çok tesirli olduğunu düşünüyoruz. Suudilerin fon sağladığı aşikâr medyanın şiddet daveti ve terör propagandası yaparak İran’daki son olaylarda olumsuz rol oynamasından dolayı Suudi Arabistan’a protestomuzu lisana getirdik. Bunu Bağdat’ta varmayı başardığımız anlaşmaya ters bir adım olarak görüyoruz. Suudilerin Bağdat görüşmelerinin 5. turunda aldıkları yükümlülükleri yerine getirmesini ve iki ülkenin normal bağları genişletme yönünde adım atabilmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

İran’ın Fars Körfezi’ne kıyısı olan Arap ülkeleriyle diplomatik ilişkilere “ilerleme ve gelişmenin” özgü olduğunu dile getiren Abdullahiyan, “ABD, bazı Avrupa ülkeleri ve siyonistlerden farklı olarak bu Arap ülkeleri İran’ın iç problemlerine yönelik düşmanca ve yapan olmayan siyasi bir duruş sergilemiyor” dedi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu