Haber

İran, Danimarka Büyükelçisini çağırdı

İran, Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırılara tepkisini iletmek için bu ülkenin Tahran Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Danimarka’nın Tahran Büyükelçisi Jesper Vahr, İran’ın Kuran’a yönelik saygısız davranışlara yönelik itirazlarını iletti.

İran’ın Kuran’a ve kutsal kitaplara yönelik mükerrer eylemleri şiddetle kınadığı belirtilirken, “Kutsal kitapları ateşe vermenin özgürlük kavramıyla meşrulaştırılamayacağı, bu nedenle hem faillerin hem de pasif davranışlarıyla bu tür eylemlere olanak sağlayan hükümetlerin hesap vermesi gerektiği” vurgulandı.

Danimarka hükümetinin benzer eylemlerin tekrarlanmaması için caydırıcı tedbirler alması ve failleri en ağır şekilde cezalandırmasının beklendiği kaydedildi.

Büyükelçi Vahr ise Kur’an-ı Kerim’e yönelik eylemlerden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın Kuran’a yönelik saygısızlığı açıkça kınadığını ve bunu felaket bir eylem olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

İnançlara saygısızlığı “utanç verici bir davranış” olarak nitelendiren Danimarka Büyükelçisi, İran’ın itirazlarını ülkesine bildireceğini söyledi.

Daha önce Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran-ı Kerim’e saldıran Danimarka’daki İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” marjinal grubunun üyeleri, 21 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

karakecili-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu