Ekonomi

Hazine Bakanı Yellen ve Çinli Liu He ilk yüz yüze görüşmesini gerçekleştirdi

Çin Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede ABD’nin Çin’e yönelik ekonomi ve teknoloji politikasını ele aldığını söyledi.

Bir CNBC çevirisine göre Çin, “ABD tarafının politikaların her iki taraftaki etkisine dikkat etmesini umuyor.”

Zürih’teki toplantı, Yellen ve Liu’nun üç yıllık COVID ile ilgili seyahat kısıtlamalarının ardından ilk yüz yüze görüşmesiydi.

Ekim ayında, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Bürosu, ABD’li işletmelerin ve bireylerin, geliştirme için ABD ve yabancı araçlara dayanan özel bir bölüm olan üst düzey yarı iletkenler üzerinde Çinli ortaklarla çalışmasının kapsamlı bir şekilde yasaklandığını duyurdu. Yasak, Trump yönetiminin SMIC ve Huawei gibi bazı Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamalarını takip etti.

Biden yönetimi, Çin’e yönelik Trump dönemi tarifelerini de kaldırmadı.

Pekin kendi tarifeleriyle misilleme yaparken, ABD’nin teknoloji yasaklarına verdiği en önemli yanıt, Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütü’ne bir anlaşmazlık başvurusunda bulunmak oldu.

Hazine Müsteşarlığından yapılan açıklamada, “Samimi, somut ve yapıcı toplantıda makroekonomik ve finansal gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu