Ekonomi

Elazığ’da bal üretiminde yüzde 100 düşüş yaşandı.

Türkiye’nin önemli bal üretim merkezlerinden biri olan Elazığ’da hasat devam ediyor. Aşırı sıcaklık ve iklim değişikliği nedeniyle son 3 yılda bal hasadında yüzde 100 azalma olduğu bildirildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin özellikle koloni ve arıcılıkla uğraşan üye sayısı bakımından lider konumunda olan Elazığ’da balayı dönemi devam ediyor. Arıcılar ürettikleri balın sağım sürecini yıl boyunca büyük bir emekle başlatırlar, ağustos başında başlayıp eylül ayında bitirirler. 1.500 arıcı ve 100.000 kovan bulunan Elazığ’da son 3 yılda aşırı sıcaklık ve mevsimsel değişiklikler nedeniyle kovan başına verim 12 kilodan 5 kiloya düştü. Elazığ Arıcılar Birliği Lideri Kimyager Fırat Canbay, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olmasının bal üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, iklim değişikliği ve yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle verimde yüzde 100’den fazla düşüş beklendiğini belirtti.

Son 2 yılda bal üretim verimindeki düşüşün sebebinin iklim değişikliği olduğunu belirten Önder Fırat Canbay, “Bölgemizde bize kayıtlı olan ve aynı zamanda bal olarak da bölgeye gelen 200 civarında kayıtlı ve 200 civarında seyyar üretici var. gezginler de bu habitat alanlarında üretim yapmaktadır.Biz burada son 3 yılda gözlemledik.Verimin çok önemli anlamda düştüğünü söylemek söz konusudur.2023 hasadında kovan başına 5 kilogramda kalacağını öngörüyoruz. .Bütün sahada yaptığımız çalışmalar bunu gösteriyor.Elazığ ortalamasına baktığımızda kovan başına ortalama 12 kilo bal elde ediliyor artı eksi olarak tanımladığımızda verimde yüzde yüz düşüş bu Bu bir konuşma meselesidir” dedi.

“Küresel ısınmanın en büyük acısını maalesef 3 yıldır katliam olarak yaşıyoruz”

Hasatta aşırı sıcaklıkların belirleyici rol oynadığına işaret eden Canbay, “Bölüm olarak 3 yıldır küresel ısınmanın en büyük felaketini maalesef yaşıyoruz. Çünkü bu branş doğa ile temas halinde. Doğa yüzde 75 katkı sağlıyor. Arıcının, üreticinin ve yetiştiricinin bu kısma katkısı yüzde 25’tir”Özellikle bu yıl üretimdeki düşüşün en değerli nedenlerinden biri çok ani gelişen çok yüksek sıcaklıklar oldu. Bu da şubemizi olumsuz etkiledi. Bölümümüzde yüksek sıcaklıklar, gece ve gündüz makasların açılması maalesef üretimi de olumsuz etkiliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu