Yaşam

Dünya Nüfusu 2100 Yılında 12 Milyara Ulaşabilir: Tahmin Edilenden Çok Daha Büyük Miktarda Artış Bekleniyor

Dünya nüfusu an itibariyle 8 milyar kişiyi geçti. Bununla birlikte akıllarda gelecek yıllarda ne kadar bir artış olabileceği sorusu oluştu. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalar her ne kadar nüfusun bir noktada sabitleneceğini söylese de uzmanlar artık bundan çok da emin olamadıklarını söylüyor.

Kaynak: https://evrimagaci.org/insan-nufusu-9…

Uzmanların 10 yılı aşkın bir müddettir ileri sürdükleri argüman yanılttı.

2050 yılı civarında insan nüfusunun 9 milyara ulaşarak doyum noktasına ulaşacağını söyleyen uzmanlar, artık bundan pek de emin değil. Zira daha şimdiden Dünya nüfusu 8 milyarı geçti bile.

Yeni yapılan projeksiyon tahlilleri bu sayıyı değiştirdi.

2014’ün Eylül ayının son haftasında Science dergisinde Birleşmiş Milletler’den nüfus bilimci Patrick Gerland ile ABD’deki Washington Üniversitesi’nden sosyolog ve istatistikçi Adrian Raftery tarafından bir makale yayımlandı.

2100 yılında insan nüfusu 12 milyara ulaşabilir.

Evrim Ağacı’nda yayımlanan çeviri habere göre, araştırmacıların olasılık metodolojisi kullanılarak şu anda 7.2 milyar olan insan popülasyonunun 2100 yılında 9.6 ila 12.3 milyar arasına yükseleceğini söyledi.

2050 yılına kadar insan popülasyonunun 9 milyara ulaşacağı düşünülüyor.

New Scientist dergisine Raftery, ’10 yıl öncesine kadar yapılan projeksiyon tahlilleri 2050 yılına kadar insan popülasyonunun 9 milyara ulaşacak kadar büyüyeceğini, sonrasında ise dengelenip, bir süre sonra da azalacağını gösteriyordu. Lakin bizim hesaplarımıza nazaran sabitlenme ihtimali çok düşük’ dedi.

Afrika nüfusunun 1-4 milyar artacağı söyleniyor.

Öte yandan Afrika’daki devasa nüfus artışının azalacağını söz eden araştırmacılar, kıtadaki nüfusun son 10 yılda az ölçüde azaldığını fark etti. Bu nedenle önümüzdeki asır boyunca Afrika nüfusunun 1-4 milyar artacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu