Haber

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU AVRUPA’NIN TÜRKİYE’YE İHTİYACI VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Almanya’daki son gelişmeleri yakından takip ediyor olmalısınız. Darbe girişimi daha başlamadan operasyonlarla önlendi. İnşallah Avrupa ülkeleri 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe ve terörü hatırlar ve bunlara karşı mücadeleyi ortak mücadele haline getirmemiz gerektiğini anlar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci ve İnsani Dış Politikası Konferansı”nda öğrencilerle bir araya geldi. Konferans kapsamında Mevlüt Çavuşoğlu, üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere Türkiye’nin mevcut diplomasisi, hedefleri ve stratejileri hakkında bilgi ve örnekler verdi.

Türkiye’nin Asya ve Avrupa başta olmak üzere küresel diplomasisine işaret eden Çavuşoğlu, “AB’den kaynaklanan sebeplerle Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimiz durmuş olsa da Avrupa kıtasının bir parçasıyız, hedef hiç değişmedi. ama AB olsun olmasın biz bu kıtanın bir parçasıyız.Bu kıta bugünlerde çok büyük sorunlar yaşıyor.5 yıl önce, 1 yıl önce Avrupa’nın ortasında savaş çıkacağını kim derdi? Bu savaşın tüm dünyayı etkisi altına alan kriz ve imtihanların Avrupa’yı ne kadar güçlü etkilediğini görüyoruz.Ekonomik krizler, enerji ve gıda krizi bunu daha da derinleştirdi.Genelde bizi de etkileyen göç sorunu terör, ırkçı hareketler, islamofobi, yabancı düşmanlığı, kendilerinden olmayanlara karşı hoşgörüsüzlük.Almanya’daki son gelişmeleri yakından takip ediyor olmalısınız.Darbe girişimi daha başlamadan operasyonlarla önlendi.Böylece Avrupa ülkeleri 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız darbe ve terör saldırılarını da hatırlıyorlar ve bunlara karşı birlikte mücadele etmemiz gerektiğini de anlıyorlar. Böyle bir dönemde Avrupa’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. Bu kesinlikle o kadar kibirli, kibirli bir yaklaşım değil. Çünkü bugün bahsettiğimiz bu konularda en etkili mücadeleyi gösteren ülke Türkiye’dir. Türkiye bu anlamda Avrupa’ya en çok katkı sağlayan ülkelerden biridir. Bu nedenle Ağustos ayında Büyükelçiler Konferansı’nda yaşadığımız kıtanın istikrarı, huzuru ve ekonomik kalkınması için yeniden Avrupa’ya odaklanmamız gerektiğini değerlendirdik. “Artık bu yönde çalışıyoruz” dedi.

KARAR MASALARINDAKİ VARLIĞIMIZ İLE ÇIKARLARIMIZI KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Türk diplomasisinin çok taraflılığına vurgu yapan Çavuşoğlu, “Yine Asya’yı konuşurken bugüne kadar sadece Asya’ya yönelik girişimlerde bulunmadık. Afrika açılımı dedik, ortaklığa dönüştü. 12 büyükelçilikten 44’e çıktık. Toplam ticaretimizi 4,3 milyar dolardan 34,5 milyar dolara çıkardık ve bu yıl 45 milyar dolara yaklaşacağız. Latin Amerika dedik, 6 büyükelçilikten 18 büyükelçilik ve 1 başkonsolosluğa çıktık. Tüm Latin Amerika ile sadece 800.000 $ ticaretimiz vardı. Bugün 15 milyar dolar, geçen yılın sonu. Bu yıl 20 milyar dolara yaklaşıyoruz. Bu iş sadece ekonomi ile bitmemeli. Her alanda çok büyük etkisi var. “Sadece ikili ülke düzeyinde ülkelerle değil, bölgesel ve uluslararası kuruluşlar nezdindeki konumumuzla, oradaki faaliyetlerimiz ve karar masalarındaki varlığımızla dünyanın dört bir yanındaki açılımlarımız ve ortaklıklarımızla hem çıkarlarımızı korumak için çalışıyoruz. ve karar alma mekanizmalarına nüfuz ederek daha adil bir dünya için çalışıyoruz.”

Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından konferans basına kapalı olarak devam etti. Çavuşoğlu, öğrencilerle soru-cevap etkinliği gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu