Haber

DEÜ’de Onur Günü: Depark Bakanı Varank’tan Ödül

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirilen ‘Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Ödül Töreni’nde elde ettiği başarılarla göz dolduruyor. Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri kategorisinde üçüncülük ödülüne layık görülen Dokuz Eylül Üniversitesi’ne ödülü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi. Kent ekonomisine ihracat katkısı 10 milyon doları aşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar DEPARK’ın başarısının tesadüf olmadığını söyleyerek, “Bilim ve teknolojiye yaptığımız yatırımların meyvelerini toplamaya devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla İzmir’de düzenlenen ‘Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi ve Ödül Töreni’ne damgasını vurdu. Balçova’daki Kaya Termal Otel’de düzenlenen törende Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark (DEPARK), 2021 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi Sonuçları sonucunda genel sıralamada 14’üncü olurken, Teknoloji Geliştirme Bölgesi sıralamasında 15 sıra yükseldi. yıl; “Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kategorisinde üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın elinden aldı.

YERLİ TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞTIRMAK

Ödül töreninde bir açıklama yapan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, DEÜ’nün son yıllarda artan bilim ve teknoloji yatırımlarının meyvelerini toplamaya devam ettiğini vurgulayarak, DEPARK’ın başarısının tesadüf olmadığını söyledi. Biyoteknoloji, biyomateryaller, nanoteknoloji, translasyonel tıp, göz optiği, çevre teknolojileri gibi birçok alanda faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk sağlık temalı teknoparkı DEPARK, beşinci yılını bir yılda 15 sıra yükselerek Teknoloji sıralamasında 14. sırada tamamladı. Kalkınma bölgesi. Rektör Hotar, “Bilim ve teknolojiye yaptığımız yatırımların yanı sıra eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerimizin meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. Bu yatırımların yerli teknolojilerin geliştirilmesi için fırsat sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

KENT EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

DEU Teknopark DEPARK bünyesinde 120 firma bulunduğunu belirten Rektör Hotar, “DEPARK liderliğinde katma değeri yüksek çalışmalar geliştirerek Türkiye’nin ihracat potansiyelinin artmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz. Yüzde 100 doluluk oranı, 1.400’den fazla istihdam, devam eden 195 Ar-Ge, tasarım ve yazılım projesi ile DEPARK’ımız 2021’i 242 milyon TL Ar-Ge geliri ile; 2021 yılını 317 milyon TL’nin üzerinde toplam ciro ile tamamladı. Firmalarımızın şehir ekonomisine ihracat katkısı 10 milyon doları aştı. Elde edilen bu başarı üniversitemiz için olduğu kadar diğer üniversiteler ve teknoparklarla birlikte şehrimiz için de büyük önem taşımaktadır.”

YATIRIMLAR DEVAM EDECEK

Gençlerin ve girişimcilerin desteğiyle teknoloji ithal eden Türkiye’den yüksek teknolojili üretim yapan Türkiye’ye geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEPARK’ın başarı ödülünü DEÜ Rektörü Prof. Dr.Nükhet Hotar. Bakan Varank, DEÜ ailesine ve Rektör Hotar’a yerel ve ulusal kalkınmaya verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini iletti ve başarılar diledi. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak teknoloji yatırımlarına devam edeceklerini belirten Rektör Hotar, “İzmir’in dört bir yanında yükseköğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren Üniversitemiz, İzmir’de teknoloji yatırımlarına devam ederek girişimcilerin önünü açmaya devam edecek. ülkemizin çıkarları doğrultusunda Son olarak DEPARK ve Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) bünyesindeki girişimcilere yenilenen BAMBU Hızlandırma ve Kuluçka Merkezi’nin kapılarını açtık. Başarıda emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyor, emeğimizi ödüllendiren Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.”

Ar-Ge ve tasarım merkezlerine 10 kategoride 30 ödül verilen törende; Teknoparklar için 4 kategoride 12 olmak üzere toplam 42 ödül verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu