Haber

Cumhur İttifakı krizin eşiğinde mi? MHP’nin “ortak liste” açıklaması akıllarda soru işareti oluşturdu

Seçimlere sayılı günler kala ittifaklar son şeklini aldı. Cumhur İttifakı’na katılan Refah Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin kendi parti logoları ve adaylarıyla seçime katılacağını açıkladı. MHP’nin AK Parti ile ortak listeyle seçime gireceği iddia edildi.

MHP SEÇİME KENDİ LOGOSU VE ADAYLARIYLA GİRECEK

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, savcılara ait Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Seçimlere kendi logosu ve adaylarıyla katılacağını belirten Bahçeli, “Son zamanlarda MHP ile AK Parti arasında ortak liste yapılacak ve bu bağlamda birçok asılsız ve amaçsız iddia ve sözler ortaya atılıyor. kamuoyunda tartışma ve hatta polemik malzemesi haline gelmiştir.Üstelik kara kampanya üretimi ve hizmeti.Cumhur İttifakını oluşturan 4 partiden 2’si olan Refah Partisi ve Büyük Birlik Partisi seçimlere katılacak. kendi parti logoları ve adayları ile.” dedi.

“MAKUL VE MAKUL BİR SEÇENEK OLMAYACAK”

Bahçeli, açıklamalarına şöyle devam etti: “Cumhur İttifakını oluşturan iki parti kendi isim, amblem ve adaylarıyla seçime katılırken, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) seçimlere coşkuyla yaklaşması doğru, mantıklı ve makul bir seçenek olmayacaktır. Ortak liste hazırlamak ve buna başvurmak Parti Milletvekili Vekilliği Genel Seçimlerinde üç hilal amblemi ve pahalı milletvekili adaylarıyla seçimin dört bir yanında bulunarak demokratik çabasını gösterecek ve sonunda mutlaka başarıya ulaşacaktır. hak ediyor, hak ediyor ve özlüyor.”

KRİZ İDDİASI

Bahçeli’nin açıklamasının ardından siyasi kulislerde bazı söylemler dillendirilmeye başlandı. Buna göre yeni seçim maddesinde MHP’nin kendi amblemi ve listesiyle seçime girmesinin ardından ortak liste avantajını kaybettiğine dikkat çekildi. Bu durum ittifakta kriz olabileceği yorumlarına yol açtı.

YENİ SEÇİM YASASI NE DİYOR?

Yeni madde ile milletvekilliği hesabında değişiklik yapılacak. Mevcut durumda ittifakın toplam oyları barajı geçerse ittifakta oylar toplanır ve ittifakta partilerin çıkaracakları milletvekili sayıları ittifak içinde aldıkları oylara göre belirlenir. İki milletvekilinin seçileceği bir bölgede en çok oyu alan üçüncü parti, ittifakın oyu ile ikinci partinin önüne geçerek milletvekili alabiliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu