Ekonomi

Citigroup, BoE’nin Haziran ayında faiz indirimine gideceğini öngörüyor

Citigroup, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklenen faiz indirimine ilişkin tahminini revize ederek ilk indirimin Ağustos yerine Haziran ayında gerçekleşmesini bekliyor. Bu ayarlama, İngiltere’de ekonomik faaliyetin zayıfladığına ve işgücü piyasasının yumuşadığına dair işaretlerin ortasında geldi.

Finansal hizmetler kuruluşu yıl boyunca toplam faiz indirimi tahminini 125 baz puanda (bps) tuttu. Citigroup ekonomistleri 12 Mart tarihli bir notta şu ifadelere yer verdi: “İnatçı bir şekilde zayıf seyreden ekonomik faaliyet, işgücü piyasası göstergelerindeki daha fazla yumuşama ve yatay seyreden ücret ve hizmet enflasyonu rakamlarının bir araya gelmesi, Para Politikası Kurulu’nu (PPK) 2. çeyreğin sonuna kadar faiz indirimlerine başlamaya zorlayacaktır.”

Citigroup’un görünümündeki bu değişim, BoE’nin İngiltere’nin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukları ele almak için daha önce öngörülenden daha erken harekete geçebileceğini gösteriyor. Merkez Bankası’nın PPK’sı, tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini etkileyebilecek faiz oranlarını belirlemekten sorumludur ve bu da ekonomik büyümeyi etkileyebilir.

Olası faiz indirimleri, salgın sonrası ve küresel finansal baskıların ortasında karmaşık ekonomik ortamda yol alan BoE’nin önemli para politikası kararları aldığı bir dönemi takip edecek. Citigroup tarafından güncellenen tahmin, PPK’nın yaklaşan kararlarını etkileyebilecek en son ekonomik göstergeleri ve eğilimleri yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

sincik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu