Haber

Cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren teklif TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Şurasında, cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Tarz Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Teklifin ikinci kısmı üzerinde kelam alan YETERLİ Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, 13 farklı kanunda değişiklik yapan bir teklifi tek bir çerçevede birleştirmeye çalışmanın, “ciddiyetsizliği Meclis onayına sunmak” olduğunu söyledi.

AK Parti’nin, parlamentonun yasama sorumluluğunu ciddiyetten uzaklaştırdığını savunan Cinisli, “Vatandaşlarımızın hassas olduğu konuların iktidar partisi tarafından siyasi çıkar için kullanılmasına maalesef yine cüret edildi. Aslında AK Parti iktidarı, torba kanunun içerisinde cemevleriyle ilgili hassas meseleleri ekleyerek sakıncalı maddelere hayır denmesini engellemek istedi.” diye konuştu.

Düzenlemenin beklentileri karşılamadığını tez eden Cinisli, “Çok boyutlu olarak görüşülmesi ve sonuca bağlanması gereken bir konunun yalnızca elektrik ve su giderleriymiş gibi basit bir meseleye indirgenmesi, toplumumuza hiçbir yarar sağlamaz.” dedi.

Cinisli, cemevleri ile ilgili unsurların torba kanun teklifinden çekilerek müstakil bir kanun teklifinin sunulması gerektiğini lisana getirdi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, yapılan düzenlemenin bir tahlil olmadığını argüman ederek, “Bugün karşı karşıya olduğumuz şey Alevisiz Aleviliktir.” diye konuştu.

Kayyum atama yoluyla Aleviliğe, Bektaşiliğe, Bedreddiniliğe yaklaşıldığını öne süren Bülbül, rızalık alınmadan yürütülen çalışmanın Alevi toplumunda bir karşılığı bulunmadığını savundu.

Bülbül, Alevi meselesinin makro politik, siyasi, ekonomik, hukukî, kamusal, toplumsal etikle, eğitim sistemiyle ilgili bir sorun olduğunu belirterek, “Yunus’u, Hacı Bektaş’ı, Pir Sultan Abdal’ı torba yasanın içine koyuyorsunuz.” dedi.

Bülbül, kürsüde şiiri Pir Sultan Abdal’a ait olan “Gelin canlar bir olalım” türküsünü söyledi.

“AK Parti hile yoluna gitti”

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, AK Parti’nin daha evvel öbür kanunlarda yaptığı üzere hile yoluna gittiğini ve reddedemeyecekleri hususlarla birlikte cemevlerine yönelik düzenlemelerin de teklifle getirildiğini söyledi.

Maden kazalarıyla ilgili düzenlemelere hayır diyemeyeceklerini lisana getiren Bekaroğlu, “Ayrımcılık var.” tabirini kullandı.

Teklifteki cemevleri ile ilgili düzenlemelere değinen Bekaroğlu, “Bu iş bir eşit yurttaşlık meselesidir. Anayasamız eşit yurttaşlıktan bahseder ama hiçbir şekilde uygulanmaz. Belki de eşit yurttaşlığın yeniden tanımı gerekiyor.” diye konuştu.

İktidarın milleti kutuplaştırdığını öne süren Bekaroğlu, cemevleriyle ilgili hususların tekliften çekilmesini ve bahsin ayrıyeten görüşülmesini istedi.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, kanun teklifindeki Fiyat İstikrar Komitesine ait düzenlemeyi kıymetlendirdi.

Ekonomik dalgalanmaların tüm dünyada kendisini gösterdiği bir periyotta Fiyat İstikrar Komitesinin kurulmasını kıymetli gördüklerini belirten Osmanağaoğlu, komitenin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik yapısal siyaset teklifleri geliştireceğini, istikrarı tehdit eden riskleri takip ederek alınması gereken tedbirleri belirleyeceğini kaydetti.

Kanun teklifinde cemevleri ile ilgili düzenlemelerin de yer aldığını anımsatan Osmanağaoğlu, “Her zaman Alevi-İslam inancına sahip vatandaşlarımızın taleplerine imkanlarımız ölçüsünde kulak verdik. MHP’li belediyelerimizin yıllardır cemevlerinin yapımıyla ilgili, giderleriyle ilgili gösterdikleri hassasiyet kamuoyunun malumudur. Siyaset üstü bir ahlak ile sergilediğimiz bu duruşumuz bundan sonra da elbette devam edecektir.” dedi.

Teklifin ikinci kısmı üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının akabinde hususlarının görüşülmesine geçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu