Haber

BM, Sudan’daki UNITAMS misyonunun sonlandırıldığını duyurdu

YENİ Birleşmiş Milletler (BM), Sudan hükümetinin bir mektup göndererek Sudan’daki BM Entegre Geçiş Yardım Misyonu’nu (UNITAMS) sonlandırdığını duyurduğunu bildirdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sudan hükümetinin BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) gönderdiği mektupta “misyonun derhal sonlandırılmasını” talep ettiğini kaydeden Dujarric, hükümetin de bu süreci BM ile işbirliği içinde yürütmek istediğini belirttiğini söyledi.

Dujarric, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in talimatıyla şu anda UNITAMS üzerinde stratejik değerlendirme sürecinin yürütüldüğünü kaydetti.

BM’nin misyonlarıyla ilgili yetkiyi BMGK’nın verdiğini hatırlatan Dujarric, “Sonlandırma kararının da BMGK’dan gelmesi gerekiyor.” bilgisini paylaştı.

UNITAMS, 2020 yılında BMGK’nin 2524 sayılı kararıyla kuruldu.

Siyasi bir misyon olarak kurulan UNITAMS, Sudan’ın siyasi geçiş sürecine destek verme yetkisine sahipti.

Sudan iç savaşı

Sudan’da 7. ayını dolduran iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmesi çağrısında bulunduğu Çevik Destek Güçleri (HDK), 15 Nisan’da iç savaş çıkmadan önce sisteme entegrasyonu tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı.

Uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve önerilen kurallar üzerinde anlaşamamaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

Taraflar 7 Kasım’da Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bir araya geldi.

Suudi Arabistan, ABD ve Doğu Afrika Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi öncülüğünde yapılan görüşmelerde taraflar, insani yardımın ulaştırılmasını kolaylaştıracak adımlar atma ve güven artırıcı tedbirleri hayata geçirme taahhüdünde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu