İş

BAE’den Türkiye’ye açıklama! En iyi 10’un ortasında yer alan

Dış Ekonomik Bağlantılar Konseyi’nin (DEİK) düzenlediği Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu’nda konuşan Zeyoudi, iki ülkenin tarihlerinde 50 yıllık iş birliğinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye-BAE İş Forumu sayesinde son derece olumlu gelişmelerin yaşandığını kaydeden Zeyoudi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAE ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklıkların ve benzer pek çok konudaki iş birliğinin uygun noktaya taşındığını görüyoruz. Son 2 yıla baktığımızda ise sergiyle ilişkilerin daha iyi bir noktaya taşındığını görüyoruz. BAE’nin üst düzey yöneticileri ile Türkiye’deki üst düzey yöneticilerin ziyaretleri sonucunda ortak irade ortaya çıktı.Son dönem kapsayıcı “Ekonomik iş birliği konusunda anlaşmaya varıldı ve iki ülke arasındaki bu ortaklığın bir noktaya getirildiğini görüyoruz. Daha iyi bir seviyeye ulaşıldı ve her iki ülke için de ticari ve yatırım fırsatları sonuna kadar seferber edildi.”

Bugünkü iş forumunun Türkiye ile BAE arasındaki ticarete ve karşılıklı yatırıma katkısından bahseden Thani Ahmed al Zeyoudi, şunları söyledi:

“İlişkilerimizin başarı oranına baktığımızda çok iyi ilerlediğini görüyoruz. İki ülke arasında üretim ve hizmet alanlarında ve dünya ticaretinde son derece değerli işbirlikleri var. Türkiye, dünyanın en büyük 10 ticari ortağından biri.” BAE. Dış ticarete baktığımızda rakamlar son derece olumlu ilerliyor. Geçen yıl petrol dışı ticaret 18 milyar dolardı. 2021 ve önceki yıllarla karşılaştırdığımızda son derece iyi rakamlara ulaştık. BAE’nin Türkiye’ye yatırımı 2021 yılında 7,8 milyar dolardı. Bizim rehberliğimizde BAE, Türkiye’yi ekonomik, ticari olarak destekliyor ve “Yatırım açısından son derece önemli bir ortak olarak görüyoruz. İki ülkenin uluslararası alanda önemli rolleri var.”

“İKİLİ TİCARİ İLİŞKİLER YENİ BOYUT KAZANACAK”

DEİK Başkanı Nail Olpak da 1 Eylül’de yürürlüğe girecek yeni düzenlemeyi açıkladı. “Türkiye Cumhuriyeti-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA)”ve bugün imzalandı “Türkiye-BAE Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı”Bu sayede ikili ticari ilişkilerin yeni boyutlar kazanacağını ifade etti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin mümkün olduğu kadar istikrarlı bir şekilde artması gerektiğini belirten Olpak, iş dünyası olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını kaydetti.

Olpak, “Sözlerimi bir arkadaşımızın atasözüyle bitireceğim. ‘Yağmurun anlamı, ağaçlar meyve verdiğinde anlaşılır.’ İş dünyası olarak, suladığımız ağaçların meyvelerini toplayacağımız inancıyla, DEİK olarak Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Dairesi Başkanlığı ile imzaladığımız iyi niyet anlaşmasının hayırlı olmasını diliyorum.”söz konusu.

“TÜRKİYE İLE STRATEJİK BİR İLİŞKİMİZ VAR”

BAE’nin Türkiye Özel Temsilcisi Sultan bin Saees al Mansoori, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında 50 yıllık geçmişe sahip sürecin stratejik ilişkiye dönüştüğünü belirterek, karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerin daha iyi bir noktaya ulaştığını vurguladı. ülke liderlerinden.

Türkiye-BAE İş Forumu’nda ticari çıkarları artıracak uygulama örneklerinin ele alındığını belirten Mansoori, iki ülkenin sadece ekonomik değil siyasi ilişkilerinin de gelişmesinin bölgeye olumlu etkileri olacağını vurguladı.

Mansoori, BAE’nin dünyanın her yerinde yatırım faaliyetlerinin bulunduğunu belirterek, Türkiye için hedeflenen 50 milyar dolarlık yatırımın farklı alanlarda gerçekleşeceğini belirtti.

Abu Dabi Ticaret ve Sanayi Odası İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ahmed Khalifa al Qubaisi, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin uzun bir geçmişe sahip olduğunu kaydederek ticari çıkarların ivme kazandığını söyledi. Qubaisi, ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların zenginleştirilmesi ve artırılması amacıyla katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Forumda DEİK ile Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Dairesi, Yıldız Teknopark ve Sharjah Araştırma Teknoloji ve İnovasyon Parkı (SRTIP), World Business Angel Forum (WBAF) ve SRTIP arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu