Yaşam

500 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Numarası Sızdırıldı

16 Kasım’da bir hacker forumunda yer alan bir satış ilanı, WhatsApp’ın son devirde yaşadığı meselelere karşın platform verilerinini çok da uygun korunmadığını bir sefer daha ortaya koymuş oldu. İlana nazaran 487 milyon WhatsApp kullanıcısının bilgilerinin yer aldığı bir bilgi seti satılıyor. 

İddialara nazaran bu data setinde yer alan kullanıcı bilgileri 84 farklı ülkeden geliyor. Gönderiyi paylaşanlara nazaran bu ülkelerin ortasında Türkiye de yer alıyor. Ülkelere nazaran bilgi setlerinin farklı fiyatları olabiliyor.

WhatsApp kullanıcılarının telefon numaraları ortaya çıkmış olabilir

İddiaları incelediğimizde pek çok ülkeden kullanıcılara ilişkin bilgiler yer aldığını görüyoruz. 32 milyon bilgi ABD’deki kullanıcılardan gelirken, Mısır (45 milyon), İtalya (35 milyon), Suudi Arabistan (29 milyon), Fransa (20 milyon) ve Türkiye (20 milyon) de çok sayıda kullanıcının bilgilerinin sızdırıldığı ülkeler ortasında yer alıyor. 

Bu çeşitten datalar sıklıkla insanları dolandırmak gayesiyle kullanılıyor. Smishing (SMS ile kimlik avı) ve Vishing (Akıllı telefondan kritik bilgileri çalma) akınları için de telefon numaraları değerli rol oynuyor. Yani tanımadığınız kaynaklardan gelen aramalara ve iletilere reaksiyon verirken daha dikkatli olmanız yararınıza olabilir. 

WhatsApp’ın da çatı firması olan Meta, mevzuyla ilgili olarak sorulara şimdi yanıt vermiş değil. Meta son devirde sık sık data sızıntıları nedeniyle eleştiriliyordu. Hackerler bilgilerin kaynağını açıklamazken, kendi özel teknikleriyle dataları ele geçirdiklerini söz ediyorlar. Şimdilik yapılan incelemelerde bilgiler gerçek üzere gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu