Haber

42 bin Suriyeli gönüllü geri döndü

Bakanın konuşmasından satır başları şöyle:

Ağır yıkımın yaşandığı Kırıkhan’daydık. Artık Hatay’dayız. 23 gün geçti, acımız hala ilk günkü gibi dinmedi, taze. İlk andan itibaren devletimiz tüm imkanlarıyla Hatay’da, 11 ilde. Seferberlik anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hatay’da şehrin kanaat önderleri ile görüşmeye geldik. Bu işi yapacak arkadaşlarımız da yanımızdaydı.

Zemin olarak sağlam, inançlı alanlarla yerleşim süreçlerini başlatacağız. Şehrin meclis binası ve tüm tarihi binalarını kapsayacak, Asi Nehri’ni, şehrin tüm doğal güzelliklerini ve kültürünü, Hataylı kardeşlerimizin kültürel değerlerini koruyacak bir anlayışla master plan çalışmalarına başladık.

ACİL DURUMDA YIKILACAK VE AĞIR HASARLI 202 BİNA

Depremin ilk anından itibaren 85 milyon kişi tek yürek oldu, depremin yaşandığı 11 il için çalışmalarını yürüttü ve yardımlarda bulundu. Buradaki sağlam yerler yapılana kadar hep birlikte çalışacağız. Sahada hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Antakya merkez, Kırıkhan, Defne ve Samandağ ilçelerinde daha önce hasar tespit çalışmalarında tespit edilen yapılar yeniden incelenecek. Duyurularımızı yeni hasar tespitine göre yapacağız. 1 milyon 520 bin bina incelendi. 202 bin binanın hemen yıkılacağını belirledik. Hatay’da 60 bin binanın yıkıldığını, derhal yıkılacağını ve ağır hasarlı olduğunu tespit ettik.

“SÖZLEŞMELER AY SONUNDA TAMAMLANACAK”

Yüzyılın felaketi olarak adlandırdığımız Kahramanmaraş merkezli 14 milyon kişiyi derinden sarsan depremde, daha önceki afetlerde olduğu gibi aynı anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz. Bu kapsamda birçok üniversite ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. En gerçek yerleşim alanlarında, en doğru yerde, en doğru inşaat tekniğine göre süreci yönetiyor olacağız. Bu ay sonuna kadar sözleşmelerimizi tamamlayıp, ardından etap etap evlerimizi üretmeye başlayacağız.

Nurdağı’nda 456, Kilis’te 645 ve Adıyaman’da 297 adet kreşin sözleşmesi imzalandı ve inşaatına başlandı. 2 bin 507 yeni konutumuzun sözleşmelerini tamamladık, inşaat aşamasına geçtik.

2 bin 312 konutumuzun sözleşme süreci başladı. Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay ve Şanlıurfa’daki 2663 konutumuzun ihale süreçleri devam ediyor. Şubat ayında 14.500 konutun üretimine başlayacağız. Niyetimiz önümüzdeki Nisan-Mayıs ayı içerisinde konut sözleşmelerimizi ve ihalelerimizi gerçekleştirmek.

Bakan Akar’ın konuşmasından satırbaşları…

“İLK ANDAN İTİBAREN MOBİLİZE OLDUK”

Burada büyük bir felaketle karşılaştık. İlk günden itibaren bütün devletimiz tek yürek olarak bu gayrete girişti. İşimiz bitmedi, önümüzde daha çok iş olduğunun bilincindeyiz. Çalışmalar sırasında Mehmetçik de ilk andan itibaren seferber oldu. İlk andan itibaren büyük bir azim ve özveri ile çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Toplam 57 taburla Kıbrıs dahil ne bulursak nakletmeye çalıştık. En önemli konu arama kurtarmaydı. Birçok vatandaşımızı enkazdan sağ çıkarmada yardımcı oldular. TSK olarak ilk andan itibaren vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için çalıştık. Banyo, tuvalet gibi ihtiyaçları karşılamak için sahip olduğumuz tüm ihtiyaçları kullandığımızı belirtmek isterim. Gençlerimizin eğitimine elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz.

“GÖNÜLLÜ DÖNÜŞ”

Kahramanmaraş’ta açılışını yaptığımız sahra hastanemiz de vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Vatandaşlarımızın sosyal tesisler açmasına olanak sağladık. Suriye’den Türkiye’ye hiçbir şekilde gerçek bir rastgele göç olmamıştır. Bunlar gerçeği yansıtmamaktadır. Türkiye’ye yerleşen Suriyeli kardeşlerimizden yakınlarını kaybeden ve memleketlerine dönmek isteyenlerin 40-50 bini seve seve kendi ülkelerine dönmüştür.

Milletimizin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gördük. Devletimiz ayakta, bütün bakanlıklarımız… Şimdi bu normalleşmeyi sağlamaya çalışıyoruz. Durumun aciliyetinin ve öneminin farkındayız. Bu yaraları iyileştireceğiz kimsenin şüphesi olmasın. Karamsarlığa yer yok, inşallah bu felaketi tek yürek olarak atlatacağız. İnşallah hep birlikte çalışarak bunun üstesinden geleceğiz. Tüm milletimizin başı sağolsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu