Ekonomi

36 kongre ile İstanbul’a 140 milyon Euro gelir

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun iştiraki olan İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun (ICVB) desteklediği en az 36 uluslararası kongrenin bu yıl İstanbul’da yapılacağını bildirdi.

2023 baharının turizm sezonu için herkese çok olumlu sinyaller verdiğine işaret eden Avdagiç, şöyle devam etti: “Aslında bunun İstanbul için ilk olumlu işaretleri 2022 turizm verilerinin açıklanmasıyla geldi. 2022’de İstanbul birçok rekor kırdı. turizmde hem yerel hem de küresel rekorlara imza attı ve birçok listede ilk 10’a girdi.

Dünyaca ünlü seyahat dergisi Global Traveller tarafından ‘Avrupa’nın En İyi Tatil Destinasyonu’ seçildik. Dünyaca ünlü haber kanalı CNBC’nin ‘Ölmeden Önce Görülecek 7 Şehir’ listesine dahil olduk.” 22 Mayıs’ta 25 bin katılımcıyla ICVB, zirveyi İstanbul’a taşımak için de çaba sarf etti.

İstanbul’un güçlü marka değerinin Türk turizminin lokomotifi olduğunu ifade eden Avdagic, “Turizm aynı zamanda yüzlerce sektörümüzün lokomotifi, döviz oluyor, üretim oluyor. Türkiye’ye yaptığımız yatırımların karşılığını aldığımız için çok mutluyuz. Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TÜGEV) ve ICVB aracılığıyla İstanbul turizmi.İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu aracılığıyla yaptığımız çalışmalarla ülke olarak kongre turizminde büyük bir atılım yapılmasına katkı sağladık.” terimleri kullandı.

Avdagiç, salgının etkisinin ortadan kalktığı İstanbul’da bu yılın geri kalan aylarında yapılacak kongrelere en az 45 bin 777 kongre turistinin katılacağını bildirdi. İstanbul’un bu sayede kongre turizminde değerli bir rakamı garanti ettiğini belirten Avdagic, katılımcıların toplam harcamalarının kişi başı yaklaşık 140 milyon Euro olacağını hesapladıklarını söyledi.

“Bu yıl hedeflediğimiz turist sayısı 19 milyon”

Şekib Avdagiç, İstanbul’un 2023’ün ilk çeyreğinde 3 milyon 480 bin 630 yabancı misafir ağırladığını belirtti. Avdagiç, “Bu rakam 2022’ye göre yüzde 20 artış demek. Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin 2023 turizm geliri hedefi 86 milyar dolar ve turist sayısı 63 milyon 19 milyon.

İstanbul olarak Türkiye’nin turizm gelirlerine katkımızın 18 milyar dolar civarında olacağını düşünüyoruz. Hava ulaşımındaki mutlak üstünlüğümüzün İstanbul’un turizm başarısında büyük payı var. İstanbul Havalimanı ve Türk Hava Yolları bu alandaki rekorlara doyamıyor.

Ulusal Egemenlik Günü’nü kutladığımız 23 Nisan’da Türk Hava Yolları 1.653 uçuş ve 278 bin yolcu ile tüm zamanların rekorunu kırdı. İnşallah askeri havacılıkta elde ettiğimiz başarıların yanı sıra sivil havacılıktaki rekorlarla da göklerde gururla yükselmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu