Ekonomi

Dr. Martens, marjda daralma ve yatırım ihtiyaçlarının devam edeceği öngörüsünün ardından değer kaybetti

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Dr. Martens (LON:DOCS) payları, İngiltere merkezli ayakkabı kümesinin direkt satış işinin birinci yarıda beklenenden daha zayıf olduğunu ve sterlinin zayıflığı nedeniyle marjların önümüzdeki altı ayda ağır bir baskı altında kalacağını açıklamasının akabinde Perşembe günü düştü.

Şirket, doların bedel kazanarak nakliye ve öteki girdi maliyetlerini artırması nedeniyle faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi marjının 2022 mali yılına nazaran yüzde 1 ila 2,5 puan daha düşük olmasını beklediğini söyledi. Buna ek olarak yatırıma devam edeceğini söyledi ki bunun da yakın vadede kârlar üzerinde daha fazla baskı yaratması beklenen.

Bunun üzerine Dr. Martens’in payları %20 düşerek kümenin iki hafta evvel daha optimist lakin bilinmeyen bir öngörü yayınlamasının akabinde kaydettiği tüm ilerlemeyi bilakis çevirdi.

Buna karşın şirket, orta devir temettüsünü %28 artırarak pay başına 1,56 peniye yükseltti.

Grubun kendi markasını taşıyan mağazalar aracılığıyla büyüme sağlama uğraşlarının, yüksek beklentilerin gerisinde kalması nedeniyle Eylül ayına kadar geçen altı aylık devirde vergi öncesi kâr %5, pay başına çıkar ise %6 oranında düştü. Tipik olarak toptan satış işinden daha yüksek marjlar üreten direkt tüketiciye satış kısmında, satışlar %21 arttı fakat amacın hayli gerisinde kaldı. Küme geliri %13 artışla 419 milyon sterline (1 sterlin = 1,2119 dolar) yükseldi.

Grup, ticaretin ikinci çeyrek boyunca zayıfladığını ve Ekim ayında başlayan mevcut çeyrekte bugüne kadar “dalgalı” seyrettiğini söyledi. Tatil dönemine ilişkin sayıların yıllık bazda yeterli görünmesi gerekirken bunun nedeni, büyük ölçüde geçen yılki tatil satışlarının ABD ve Japonya’daki satışları kısıtlayan tedarik zinciri darboğazları nedeniyle zarar görmesidir.

Dr. Martens yine de tüm yıl için gelir beklentisini değiştirmedi ve geçen yıla göre %20’nin biraz altında bir artış olacağını söyledi. Güçlü bir sipariş defteri ve birinci yarıdaki satışlardan elde edilen yaklaşık 10 milyon sterlinlik gelirin, gecikmeli olarak muhasebeleştirilmesi ile yılın geri kalanında gelirin dayanak göreceğini belirtti.

Ayrıca orta vadede %15 civarında gelir artışı ve %30 FAVÖK marjı beklentisini koruyarak girdi maliyeti enflasyonunu dengelemek için fiyatları daha da artırabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Cebeci Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu